Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Cam Elyaf, Pazara Yeni Ürünler Sunmaya Hazırlanıyor

Cam Elyaf Sanayi Pazarlama ve Satış Müdürü Bilge Bıçakçıoğlu, pazara, alev dayanımlı polyester, düşük çekmeli reçineler, düşük stiren emisyonlu polyester reçine gibi yeni ürünler sunmaya hazırlandıklarını ifade etti.

kobiden.com
Cam Elyaf, Pazara Yeni Ürünler Sunmaya Hazırlanıyor

Cam Elyaf Sanayi Pazarlama ve Satış Müdürü Bilge Bıçakçıoğlu, pazara, alev dayanımlı polyester, düşük çekmeli reçineler, düşük stiren emisyonlu polyester reçine gibi yeni ürünler sunmaya hazırlandıklarını ifade etti.

Üretiminin yüzde 52’sini yurtdışına ihraç eden Cam Elyaf, pazara, alev dayanımlı polyester, düşük çekmeli reçineler, düşük stiren emisyonlu polyester reçine gibi yeni ürünler sunmaya hazırlanıyor.

Şişecam Grubu’nun bir parçası olarak 1976 yılından bu yana ilk olarak keçe üretimi ile faaliyetine başlayan ve daha sonra fitil, direk sarma fitili, kırpma ürünleri ile ürün portföylerini genişlettiklerini belirten Cam Elyaf Sanayi Pazarlama ve Satış Müdürü Bilge Bıçakçıoğlu, cam elyaf üretiminde bor madenini de kullanarak otomotiv, inşaat ve altyapı, elektrik, spor-eğlence, ulaştırma-nakliye ve savunma sanayi sektörlerine yönelik çalıştıklarını söyledi. Cam elyafı ve polyester üretiminde yıllık 100 bin tonluk bir kapasiteyle Türkiye’de pazar lideri konumunda bulunduklarını ifade eden Bıçakçıoğlu, 2009 yılında yaklaşık olarak 135 milyon TL’lik bir ciroya ulaştıklarını belirtti. Çevremizde gördüğümüz pek çok ürünün cam elyafı ve polyester ile üretilen kompozit malzemelerden oluştuğunu vurgulayan Bıçakçıoğlu, “Otomobillerde, su ve kanalizasyon borularında, evlerimizdeki duş teknelerinde, lüks yatların üretiminde, ışık geçirgen levhalarda, çatı su oluklarında ve daha birçok üründe cam elyaf ve polyester kullanılıyor ve son dönemlerde Türkiye için çok önemli olan rüzgar türbinlerinin kanatları da cam elyafı kullanılarak yapılıyor” dedi. Üretimlerinin yüzde 52’lik kısmını başta Avrupa ülkeleri olmak üzere yurtdışına ihraç ettiklerini belirten Bıçakçıoğlu, “İhracatımızın ağırlığını Avrupa kıtası oluşturuyor. Bunun yanında Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Asya pazarlarında da yer almamızla beraber yurtiçi ve yurtdışına dengeli bir satış yapıyoruz” diye konuştu.     

Cam elyafı ve polyester reçine ürünlerinin geliştirilmesi çalışmalarıyla ilgili pazarda oluşan taleplere göre davrandıklarını vurgulayan Bıçakçıoğlu, bunun için rüzgar kanat üretiminde kanatın önemli bir hammadde girdisi olan çok yünlü kumaşlarda kullanılan WR6 tek uçlu fitil ürünlerinin, rüzgar kanat üretimi yapan global firmalar tarafından istenilen kriterlere sahip olduğunu belirtti. Buna ilave olarak uzun süreli çalışmaları sonucunda pazara yeni ürünler sunacaklarını ifade eden Bıçakçıoğlu, şöyle devam etti: “Bu ay içinde Almanya’dan alınması düşünülen Germanisher Lloyd belgesi ile uluslararası onaylı tedarikçi olarak, sektöre yönelik büyük bir adım atmış olacağız. Alev dayanımlı polyester, düşük çekmeli reçineler, düşük stiren emisyonlu polyester reçine ürünleri pazara sunulmak üzere olan yeni polyester reçine ürünlerimiz arasında yer alıyor. Bunun yanında olası bir yatırım sürecinin belirleyicisi hiç kuşkusuz pazardaki gelişmelerdir. 2010 yılında iç pazar ve bölgesel pazardaki büyüme içme suyu boruları ve rüzgâr santrallerindeki gelişmelere odaklıdır. EPDK tarafından Türkiye’de yeni rüzgâr santralleri kurulması için yapılan başvurulardan 8 bin 500 MW’lık kısmına lisans verileceği ifade edildi. Ayrıca, inşaat ve otomotivdeki kapasite artış beklentileri de önem kazandı. Bu gelişmeleri takip etmekteyiz.”

Küresel finans krizinde ana sektörlerin etkilenmesiyle kompozit endüstrisinin de dibe vurduğunu ifade eden Bıçakçıoğlu, 2010 yılının ilk çeyreğinde kompozit endüstrisinde toparlanmalarla beraber dalgalanmaların yaşanmasına rağmen, sektörün yeniden büyüme trendi içinde yer aldığını söyledi. 

‘Sektördeki haksız rekabet nedeniyle sanayici risk altında’

Ülkemizin kompozit malzemeyi tanıması ve kullanması açısından Batılı ülkelerin çok gerisinde kaldığını savunan Bıçakçıoğlu, “Gelişmekte olan bir ülke olmamız nedeniyle yapılan yeni yatırımlar neticesinde sektörde önümüzdeki 5 yıllık dönemde yüzde 8 civarında bir büyüme olacağını tahmin ediyoruz” dedi. Bununla beraber İran, Irak, Suriye ve Kuzey Afrika gibi kompozit üretiminin yaygınlaştığı bölgelere yakın olmasının Türkiye pazarını önemli bir hale getirdiğini sözlerine ekleyen Bıçakçıoğlu, cam elyaf sektöründe yaşanan rekabetin haksız bir noktaya geldiğini, bu nedenle kompozit üretimi yapan sanayicilerin de büyük tehlikeyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/cam-elyaf-pazara-yeni-urunler-sunmaya-hazirlaniyor_80619.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!