Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Camın Tarihi

Camın tarihi 5000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Arkeologların yaptıkları kazılarda Neolitik çağlara ait cam veya cama benzer maddelerden yapılmış süs eşyaları bulunmuştur. Fakat camın ilk önce nerede ve kimler tarafından yapıldığı tam olarak ortaya konulamamıştır.

yapi.com.tr
Camın Tarihi

amın tarihi 5000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Arkeologların yaptıkları kazılarda Neolitik çağlara ait cam veya cama benzer maddelerden yapılmış süs eşyaları bulunmuştur. Fakat camın ilk önce nerede ve kimler tarafından yapıldığı tam olarak ortaya konulamamıştır.

Bir rivayete göre Fenikeli tacirler Belus Nehri kıyılarına taşıdıkları nötron (Soda karbonatı) yükleriyle kamp kurarlar ve kamp ateşinin üzerine koydukları yemek kaplarını nötron bloklarla ateşin üstünde tutarlar. Ertesi gün uyandıklarında çok şaşırırlar. Ateş, nötron ve kumu eriterek o ana kadar görmedikleri o gizemli maddeyi, camı oluşturmuştur. Bu hikaye muhtemelen camın ilk yapımı sırasında kullanılan bu kumun popüler olması ile alakalı olmalıdır.

Bununla birlikte bulunan en eski cam parçaları M.Ö. 3500 yıllarında Mısır ve Mezopotamya’dadır. Asıl cam işlemeciliği Mısırlıların üfleyerek cam eşyaları oluşturma yönteminden sonra gelişmiş ve yayılmıştır. Üzerinde tarihi yazılı en eski cam M.Ö 1551-1527 yıllarında yaşayan Firavun Amen Hatepe ait bir boncuktur.

Türkiye'de ise camcılık ilk kez gözboncuğu üretimi olarak İzmir-Görece köyündeki ustalar tarafından gerçekleştirilmiştir. Anadolu'nun her tarafında temelinde nazar inancı olan cam boncukları görmek mümkündür. Sonraları cam üretimi, özellikle Selçuklular 'dan başlayarak gelişmiş ve İstanbul'un fethi ile, İstanbul ve çevresinde pek çok cam imalathanesi kurulmuştur. Cam yurdumuzda ancak altın yıllarını 20. y.y. da yaşamaya başlamıştır.

Cam ve Sanat
Cam günümüz modern çevresinin önemli bir parçasıdır. Basit bir su bardağından sofistike bir teknik donanım malzemesine kadar kullanım alanı geniştir. Camın kullanımı günlük hayatımızın o kadar büyük bir alanını kaplamaktadır ki etrafımızdaki doğal çevreden daha fazla onun farkına varırız.

Camın gereksinimleri karşılamaktan çıkarak, sanatsal boyutta kullanılmasına başlanması, estetik duygusuna sahip kişilerin saray ve köşklerde değerli ve aynı zamanda ışık geçiren taşlar kullanmasıyla gerçekleşmiştir (elmas, zümrüt, vb.). Böylece vitray ortaya çıkmış ve cam sanatının temellerini atmıştır.

Cam süsleme sanatı aslen Doğu Akdeniz'den gelmektedir. Kalın ve küçük boyuttaki camlar, mermerler, bronzlar ve küçük cam parçaları ile birlikte bu sanat ortaya çıkmış, en eski boyalı vitray örnekleri 9. ve 10.yy' da bulunmuştur. Daha sonra vitray Gotik mimarlığının yayılmasına koşut bir gelişme göstermiştir. Sanatçılar camın gizemli güzelliğine kendilerini kaptırıp, büyüsünün etkisiyle çeşitli tasarım ve teknikler geliştirerek günümüzde modern teknolojinin de yardımıyla geniş bir yelpaze haline getirmişlerdir.

Günümüzde cam artık mimarlık ve tasarımın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.

Cam ve Mimari
Bulunduğu mekana verdiği gizemli etkisiyle cam, mimarlık tarihinin mistik yapı malzemelerinden birisi olmuştur. Mimari perspektiften bakıldığında cam, bütünüyle bir sanatsal öğe konumundan sıyrılıp yaratılan yapıyı yeniden tanımlamıştır.

Mimaride, mekan tanımında yardımcı olan öğeler bu dokusal değişim ile farklı tasarımlar oluşmasına sebep olmuş, önemli mimarların eşsiz tasarımları camın mimarlık tarihi içerisinde hızla benzersiz bir konuma gelmesine sebep olmuştur. Camın masum ve bir o kadar da iddialı olan ve yardımcı objelerle barışık gizemli yapısı, süreç içinde artık onun sadece kapı ve pencere öğelerindeki ortaklığından ayrılıp, mimari mekanı sınırlayan bir belirleyici unsur olmasını sağlamıştır. Tasarımın bu soluk soluğa gelişen sektör içerisinde 20. yüzyıl mimarisinde bir ekol olan Mies Van der Rohe ile gökdelenlere tırmanışı gerçekleşmiş ve cam artık yaşanılan mekanları tanımlayan bir doku olma özelliği kazanmıştır.

Mimarinin artık günümüzde bir sanatsal ziyafet olarak algılanmasıyla cam, cam aksesuar ve sistemlerinin de sınırsızca büyüyen bir sektör haline gelmesine sebep olmuştur. Camın kendi içindeki çeşitliliği de tasarımlara sınırsız kimlik ve tanımlamalar kazandırmaya başlamıştır.

İnşaat sektörüne “mimari dekoratif cam” konusuyla yeni bir soluk...
Mimaride mekanı özel hale getirmek ve tasarımcının kimliğinin ve imzasının projesinde algılanmasını sağlamak, onun özgün fikirleri ve belirleyici detayları ile mümkün kılınabilir. Cama verilen tasarım serbestliği, onun farklı kullanımlar içinde tasarımcısının kendine has fırça darbeleri gibi mekanda belirleyici öğeler haline gelmektedir. Günümüzde cam artık bilinen saydam bir nesne halinden çıkarak, mimarın veya kullanıcısının kişiliğini yansıtan bir belirleyici halini almaktadır.

CAMEKAN ’ın kuruluş amacı, günümüze kadar Türkiye’de inşaat sektöründe dekoratif cam konusunda alt yapının son derece eksik olmasıdır. Mimari projelerin çoğunda yurt dışının aksine, dekoratif cam kullanılabilecek detayların bütününde, çok basit olarak kumlu, buzlu ya da film kullanılmış camlar uygulanmaktadır.

Özellikle ülkemizde son yıllarda sıkça kullanılan hareketli kayar duvar sistemlerinde, oda bölücülerinde, duş kabinlerinde, iç mekan cam kapılarında, otomatik kayar kapılarda ve daha bir çok mimari ölçekli detayda dekoratif cam kullanmak, projelere ayrı bir kimlik kazandıracaktır. Fakat maalesef tasarımcı ve mimarlarımız bu konuda neler yapabileceklerini öğrenmek ve uygulamak konusunda çok şanslı değillerdir. CAMEKAN ‘ın kuruluşu ile, mimar ve tasarımcılarımız herhangi bir standart ölçüye bağlı kalmak zorunluluğu olmaksızın, istedikleri ölçüde dekoratif tasarım yapabilecek ve bu tasarımlarını dekoratif camla özgünleştirerek projelerine yansıtabileceklerdir.

Amaç süratle dekoratif cam kullanımının inceliklerini ve sunduğu avantajları en kısa sürede mimari ve dekorasyon projelerinde kullanılmak üzere mimar ve tasarımcılarımıza ulaştırmak ve cam detaylarında dekoratif camın kullanımını Avrupa ülkeleri seviyesine getirmek olmalıdır.

Mimarlar ve tasarımcılarımıza verilmesi gereken hizmet, öncelikle çok çeşitli ve çok boyutlu dekoratif cam üretimi, daha sonra cam detay bilgisi, aksesuar kullanım çeşitliliği ve ayrıca proje ve uygulama konusunda kaliteli teknik destek olarak görülmektedir.

Mimari projelerdeki cam detaylarında ihtiyaç duyulan farklılık uzun yılların tecrübesi ile profesyonel şekilde sağlanmalıdır. Geniş ve hızlı üretim kapasitesi, cam detay konusundaki bilgi birikimi, deneyimli tasarım ve uygulama ekipleri ile dekoratif cam tasarımlarının çeşitliliği, kullanıcıların hayallerindeki tasarımları gerçekleştirme konusunda daha çok imkan vermektedir.

Dekoratif cam tasarımları ile iç ve dış mekan kapı ve panel uygulamalarının tümünde görsel mükemmellik yakalamak mümkün olabilmektedir. Cam kapılar dekoratif hale getirilirken tek veya çift kanat cam panel olmakla birlikte, ahşap, alüminyum veya paslanmaz çelik gibi çerçeveli olarak da kullanılmaktadır. Dekoratif camlı sürme kapılar ise fonksiyonel olarak dar mekanlarda estetik ve kullanım kolaylığı yaratırken sıcak bir etki oluşturmakta ve mekana ayrı bir güzellik kazandırmaktadır.

Dekoratif cam kapı ve panel uygulamalarını standart cam kapılar, mekan bölücüler, hareketli cam bölme paneller, giydirme cephe panelleri, saçaklar, balkon kapamalar, banyo ve duş kabin panelleri, korkuluklar, aydınlatmalar, mobilyalar, firma logoları ve bunun gibi diğer mimari ölçekteki bir çok cam detayında kullanmak mümkündür.

Dekoratif cam kapılar çökertme ve kabartma teknikleri ile gerektiğinde temper ya da laminasyon yöntemleri kullanılarak meydana getirilmektedirler. Bu işlemler firmanın tecrübesi ile doğru orantılı olarak başarılı olmakta ve projeyi mükemmelliğe ulaştırmaktadır.

Kadıköy Anadolu Lisesi, 1986 mezunlarından Murat Erton ve Hakan G. Dönmez 2007 yılında CAMEKAN firmasını kurarak, inşaat sektöründeki bu büyük eksikliği giderme konusunda çok önemli bir adım attılar. İstanbul – Pendik’teki yerlerinde çalışmalarını sürdüren mezunlarımız, dekoratif cam üretim ve pazarlaması konularında mimar ve tasarımcılarla buluşmak ve çalışmak konusunda hazır olduklarını söylüyorlar.

*Murat Erton- Camekan Dekoratif Cam firması kurucu ortağı, Y. Şehir Plancısı - Kentsel Tasarımcı

http://www.yapi.com.tr/haberler/camin-tarihi_59868.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!