Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çamlıdere Barajı’na Veda

ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç, 30 yılı aşkın süredir Başkent için su alınan Çamlıdere Barajı’ndan, Kasım ayı sonundan itibaren su alınmayacağını açıkladı. Kılıç, Çamlıdere’nin ihtiyaç halinde kullanılacağını söyledi.

Hürriyet Gazetesi
Çamlıdere Barajı’na Veda

30 yılı aşkın süredir Başkent için su alınan Çamlıdere Barajı’ndan Kasım ayı sonundan itibaren su alınmayacak. Kurtboğazı Barajı’ndan kente bağlanan iki hatta bir hattın daha ekleneceğini belirten, üçüncü hattın yapılmasının ardından Çamlıdere’nin depo olarak kullanılacağını belirten ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç, “Kesikköprü’deki iki hattan birisi 36, birisi 16 yıllık. Tam kapasiteyle su alamıyorduk. Üçüncü hatla bittiğinde Ankara’nın ihtiyacı olan suyu Kurtboğazı’ndan alacağız. İhtiyaç halinde Çamlıdere’yi kullanacağız” dedi.

Yapıldığı günden beri tartışma konusu olan Kızılırmak Kesikköprü Barajı’ndan hattın kontrolü için zaman zaman alınacak suyun da Mogan Gölü’ne verileceğini belirten Kılıç şunları söyledi:

Ankara’nın emniyeti

“Ankara’nın su ihtiyacını Eğrekkaya, Kavşakka ve Akyar barajlarının beslediği Kurtboğazı Barajı’ndan karşılayacağız. Şu anda üçüncü hattı yapıyoruz. Diğer iki hattın birisi 16 diğer 36 yıllık olduğu için tam kapasiteye su alamıyorduk. Üçüncü hattı Kasım sonunda bitirmeyi hedefliyoruz. 4 ay gibi kısa bir sürede bitirmiş olacağız ki bu bir rekordur. Kurtboğazı’nda bir hat 7 yılda, Çamlıdere’de 11 yılda bitirilebilmiş. Üçüncü hattın bitmesinin ardından Çamlıdere Barajı’ndan su almayacağız. Arıza ya da ihtiyaç durumunda Ankara’nın su deposu olacak. Sıkıntı durumunda Çamlıdere’den su verilecek, ondan sonra Kesikköprü’den su alınması düşünülecek.”

Kesikköprü Mogan’a

“Ankaralı rahat olsun, suyumuz var” diyen Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son üç dört gündeki yağışlardan barajlara 10 günlük su geldi. Son çalışmalarımızla birlikte Ankaralı rahat olsun, suyumuz var. Bundan sonra depo olara kullanılacak Çamlıdere Barajı’nda bugün Ankara’nın bir yıllık suyu var. Yağışlar seyrinde giderse yakın zamanda 2-2.5 yıllık su orada birikmiş olacak. Kurtboğazı rahatlıkla kente yetecektir, ancak sıkıntı olması durumunda Çamlıdere’den su vereceğiz. Kesikköprü’den olağanüstü bir durum olmadıkça şebekeye vermeyeceğiz.”

Geçtiğimiz günlerde Kesikköprü’den şebeke su verildiğinin hatırlatılması üzerine Kılıç, “Kurtboğazı’ndaki iki hat da çok eski ve zaman zaman arızalar çıkabiliyor. Üçüncü hatla birlikte zaten Çamlıdere önemli bir depo olacak. Kesikköprü’den ara ara Mogan’a su verilecek” dedi.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/camlidere-barajina-veda_83402.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!