Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çanakkale, İtalya'ya Ro-Ro ile Bağlanacak

Kale Grubu Şirketleri İcra Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Sanayi Bakanlığı ve İtalya Sanayi Bakanlığı arasında bölgesel işbirliği konusunda bir protokol olduğunu hatırlatarak, bu çerçevede fizibilite çalışması yaptıklarını söyledi.

Milliyet Gazetesiale Grubu Şirketleri İcra Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Sanayi Bakanlığı ve İtalya Sanayi Bakanlığı arasında bölgesel işbirliği konusunda bir protokol olduğunu hatırlatarak, bu çerçevede fizibilite çalışması yaptıklarını söyledi.

'Türkiye'nin Ege kıyılarında alternatif ulaştırma yolu bulunabilir mi?' sorusundan yola çıktıklarını anlatan Okyay, "İtalyanlar bunu değerlendirdiler ve bir şirket kurup projeyi gerçekleştirmek istiyorlar. Çanakkale Limanı ile ilgilendiler. Şimdi İtalya'nın güneyi ile Çanakkale arasında düzenli bir Ro-Ro hattı kurulacak" dedi.

Kuracakları şirketi Türk işadamlarına açmak istediklerini söyleyen Okyay, şunları söyledi:

"Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bu konuyu ihracatçıların önünü açacak bir proje olarak gördü ve destek verdi. Böylece yüzde 50-50 ortaklıkla bir şirket kurup projenin başlatılmasını amaçlıyoruz. Şu anda bu şirketin kuruluşu ve resmi işlemleri konuşuluyor. Bu bir ortak girişim olacak. Herkes eşit hisseyle katılacak. Ro-Ro taşımacılığı sayesinde uluslararası pazarlarda lojistik ve operasyonel maliyetlerimiz düşecek."

Vakıf kurulacak
Öte yandan Okyay, gönüllü firmaların da desteğini alarak, Çanakkale'de kuracakları Truva Müzesi'ni, vakıf vasıtasıyla hizmete sokmayı planladıklarını belirterek, "Böyle büyük bir müze açarsak dünyaya dağılmış Truva eserlerini sergileme imkânı bulacağız. Bu sayede lokal olarak düzenlenen Truva festivalini de uluslararası boyuta taşıyabiliriz" dedi.

Küçük uçak projesi
Çanakkale, Denizli gibi illere küçük uçak taşımacılığının yapılabileceğini söyleyen Okyay, "Pist maliyetleri böylece aşağılara çekilebilir. Atıl olan havaalanları böylece değerlendirilebilir" dedi.

Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı'ya ve diğer özel havacılık firmalarına küçük uçak projesini geliştirmelerini tavsiye ettiklerini belirten Okyay, "Konuyu biz ilettik. Değerlendirmeyi onlar yapacak. Avrupa'da yakın şehirler arasında bu tip uçaklar kullanılıyor. Ulaşım ve altyapı olmazsa sanayi ve turizm de gelişmez" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/canakkale-italyaya-ro-ro-ile-baglanacak_48391.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!