Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Çanakkale'ye 50 Metrelik Hektor Heykeli' Heyecanı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Anadolu'da yaşamış efsane kahraman Truva Prensi Hektor'un heykelinin Çanakkale'de uygun bir yere yapılabileceğini, bu sayede ülkenin tanıtımına ve turizmine katkı sağlanabileceğini söyledi. Bazı Çanakkaleliler, Şehitler Abidesi'nin bulunduğu yarımadada Hektor heykelinin uygun olmayacağını savunurken, İntepe

Yeni Asır Gazetesi
'Çanakkale'ye 50 Metrelik Hektor Heykeli' Heyecanı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Anadolu'da yaşamış efsane kahraman Truva Prensi Hektor'un heykelinin Çanakkale'de uygun bir yere yapılabileceğini, bu sayede ülkenin tanıtımına ve turizmine katkı sağlanabileceğini söyledi. Bazı Çanakkaleliler, Şehitler Abidesi'nin bulunduğu yarımadada Hektor heykelinin uygun olmayacağını savunurken, İntepe Belediye Başkanı Alaattin Özkurnaz, heykel için en isabetli yerin, beldede bulunan 'Hektor Tümülüsü' olduğunu ifade etti. Özkurnaz, "Her ülkede dünyanın tanıdığı sembollerin heykelleri yapılıyor. Hektor da bu kapsamda düşünülmeli" dedi.

Yeri uygun olsun

Başbakan Tayyip Erdoğan'a Latin Amerika gezisinde eşlik eden Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Rio de Janeiro'nun sembolü olan 40 metrelik "Kurtarıcı İsa" heykelini görünce, benzer bir projenin Türkiye'de uygulanabileceğini söyledi. Günay'ın sözleri Çanakkale'de heyecan uyandırdı. Vatandaşlar, Truva savaşının kahramanlarından Hektor'un 50 metrelik heykelinin Çanakkale'ye yapılmasını ancak Gelibolu'nun dışında olmasını istiyor.

Günay'ın ilk açıklamasında, "Akdeniz'den Çanakkale'ye doğru gelen gemilerin görebilecekleri, Anadolu yarımadasında da bir Hektor heykeli yapılması iyi olur. Boğazı geçen her gemiden Hektor heykeli görülsün" sözleri üzerine konu Çanakkale'nin gündemine oturdu. Çanakkale halkının, "Hektor heykeli Gelibolu yarımadasına yapılırsa Şehitler Abidesi gölgede kalır" görüşünün aktarılması üzerine Bakan Günay şunları söyledi: "Bize uygun yer tahsisi yapıldıktan sonra bu projeyi hayata geçireceğiz. En uygun yer konusunda şurası olsun demenin henüz erken olduğunu düşünüyorum. Bu konuda arkadaşlar gerekli çalışmaları sürdürüyor. Ülkenin tanıtımı için ulusal değerlerimize zarar vermeyen herşey kullanılır."

İntepe'ye yapılsın

Truva'nın kahramanlarından Hektor'un tümülüsünün de bulunduğu İntepe'nin en uygun yer olduğunu söyleyen belde Belediye Başkanı Alaattin Özkurnaz, Gelibolu yarımadasının, Çanakkale savaşları ile özdeşleşmiş bir yer olduğunu hatırlattı. "Burada Şehitler Abidesi bulunuyor" diyen Özkurnaz şöyle konuştu: "Beldemiz sınırları içerisinde kalan Hektor Tümülüsü, bu iş için en uygun alan. Bakan Günay'ın hayaline de uygun. Çünkü heykel buraya yapılırsa, Şehitler Abidesi ile karşı karşıya gelecek. Boğaza giren gemi, ilk olarak, antik çağda 'Boğazın alnı' anlamına gelen bu yeri görüyor. Abideyle Hektor heykelinin karşılıklı olması, bence daha manidar olacaktır."

İntepe Belediyesi'nin yaptırdığı kaidesiyle birlikte 5 metreyi bulan Hektor heykeli geçen yıl açılmıştı. İzmirli heykeltıraş Tülay Çelikel'in ücret almadan yaptığı heykelin yerine daha görkemlisinin yapılabileceği kaydedildi.

Hektor kimdir?

Hektor, Truva krallarından Priam ve eşi Hecuba'nın en büyük oğlu, Paris'in ağabeyidir. Ida dağlarında yaşayan Hektor, tüm zamanların en büyük savaşlarından biri olarak kabul edilen Truva Savaşı'nda mücadele eden Truva prensiydi. Bu savaşı konu alan İlyada destanının da kahramanlarındandı. Halkı tarafından çok sevilen Hektor, kimsenin karşılaşmaya bile cesaret edemediği yarı-tanrı Akhilleus'a (Aşil) karşı durmuş, Truva ordularına komuta etmiş ve şehrin düşmesini 10 yıl geciktirmiştir. Sonunda tanrıların tanrısı Zeus, zaferi Hektor'a ve Truvalılara vermeyi kararlaştırmışken, tanrıça Hera ve Athena'nın entrikalarıyla Hektor'un ölüm kararını verir. Zeus'un emriyle Hektor'u koruyan tanrılar savaştan çekilir. Efsaneye göre, Athene Aineas kılığına girer ve Hektor'u savaşa kışkırır. Akhilleus yanında Hera ve Athena ile birlikte Hektor'la savaşır ve Hektor'u öldürür. Bu olay Hektor'u efsanevi bir kahraman yapar.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/canakkaleye-50-metrelik-hektor-heykeli-heyecani_80204.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!