Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çanakkale’ye Boğaz Köprüsü

Projeye göre, köprü, bağlantı yollarıyla Çanakkale ve Eceabat çevre yollarına bağlanırken, bağlantı yolu üzerinde de 3 tünel yapımı yer alacak. Bağlantıları sağlayan otoyol kesimleri ile birlikte toplam proje uzunluğu 13.7 kilometreyi bulacak.

Türkiye Gazetesib>İstanbul 3. Boğaz Köprüsü ve İzmit Körfez Geçişi Projesi’yle birlikte ulaştırma sektörünün üçüncü büyük yatırımı olan Çanakkale Boğaz Köprü Geçişi Projesi, yeniden gündeme alınıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak çalışmalar doğrultusunda, Çevre ve Orman Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile ilgili kuruluşların görüş ve önerileri alındıktan sonra hazırlanacak proje, onay için Devlet Planlama Teşkilatı’na sunulacak. DPT’den yatırıma ilişkin onayın alınmasının ardından, Çanakale Boğaz geçişi, çevre ve otoyolların yapımına yönelik uluslararası ihale süreci başlatılacak.

Çevre yolları ile birlikte yaklaşık 600 milyon YTL’ye mal olması planlanan Çanakkale Boğaz geçişinin, “yap-işlet-devret” modeli ile gerçekleştirilmesi planlanıyor. Çanakkale Boğaz Köprüsü projesi çerçevesinde Kilitbahir-Sarıçay arasında 2x2 şeritli olarak projelendirilen köprü, 2 bin 196 metre uzunluğunda olacak.

Projeye göre, köprü, bağlantı yollarıyla Çanakkale ve Eceabat çevre yollarına bağlanırken, bağlantı yolu üzerinde de 3 tünel yapımı yer alacak. Bağlantıları sağlayan otoyol kesimleri ile birlikte toplam proje uzunluğu 13.7 kilometreyi bulacak. Proje için, yaklaşık 500 milyon dolar dış ve 100 milyon dolar da iç kaynağa ihtiyaç bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/canakkaleye-bogaz-koprusu_54392.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!