Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Cangıl'ın Yıkımına Tepki Var

Fransız polisinin, İngiltere’ye girmeye çalışan kaçak göçmenlerin yaşadığı kampı yıkmasına tepkiler büyüyor. ‘Cangıl’ olarak da bilinen kampın buldozerlerle yıkılarak dağıtılmasından hükümeti sorumlu tutan muhalefet partileri tepkili. Sosyalist Parti Genel Sek-reteri Martine Aubry “Bu, tamamen insanlık dışı bir eylem” diyerek hükümeti eleştiri

Radikal Gazetesi
'Cangıl'ın Yıkımına Tepki Var

Fransız polisinin, İngiltere’ye girmeye çalışan kaçak göçmenlerin yaşadığı kampı yıkmasına tepkiler büyüyor. ‘Cangıl’ olarak da bilinen kampın buldozerlerle yıkılarak dağıtılmasından hükümeti sorumlu tutan muhalefet partileri tepkili. Sosyalist Parti Genel Sekreteri Martine Aubry “Bu, tamamen insanlık dışı bir eylem” diyerek hükümeti eleştiri bombardımanına tuttu.

Yeşil Parti’nin yazılı açıklamasındaysa hükümetin medyatik amaçla böyle bir oyunu sahneye koyduğu iddiaları yer alıyor. Irkçılıkla Mücadele Derneği, “Bu tür eylemler ülkedeki yabancı düşmanlığını artırmaktan öte bir işe yaramıyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi. Komünist Parti’yse kampın kapatılması için “Tam bir skandal” ifadesini kullanıyor.

Yüzlerce Fransız polisi, ülkenin kuzeyindeki liman kenti Calais yakınında, ormanlık alanda kurulan kaçak göçmen kampını önceki gün kuşatarak, aralarında küçüklerin de bulunduğu 278 kaçak göçmeni gözaltına almıştı. Kentteki sivil toplum örgütleri temsilcilerinin ateşli protestolarıysa polislerin yıkım operasyonuna engel olamamıştı.

Önceden terk ettiler

İçinde yaşayanların ‘cangıl’ adını verdiği kampta yaşayan yaklaşık 1500 kişiden çoğunun Afgan erkekler olduğu ancak kampın kapatılacağı haberleri üzerine kaçak göçmenlerin çoğunun önceden kampı terk ettiği belirtiliyor.

Fransa’nın Göç ve Uyumdan Sorumlu Bakanı Eric Besson, önceki gün Fransız radyosuna verdiği demeçte, kaçak göçmen kampının ‘insan tacirlerinin üssü’ olduğunu ve kampı ‘hukuk devleti ilkelerini tesis etmek için’ kapattığını söylemişti. Kaçak göçmenlerin, Fransa üzerinden İngiltere’ye geçme girişimleri çoğu zaman Paris’le Londra arasındaki ilişkilerde sorun yaratıyordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cangilin-yikimina-tepki-var_72649.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!