Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çankaya Belediyesi’nden, Kültür ve Kongre Merkezi için Proje Yarışması

Çankaya Belediyesi, Ankara’nın uluslararası bir kültür ve kongre merkezi haline getirilmesi için önümüzdeki günlerde bir dizi projeyi yaşama geçirmeye hazırlanıyor. Belediye yönetimi, Ankara’nın kendine yakışır bir kültür-sanat merkezinden yoksun olduğunun ve yaklaşık 4 milyonluk şehirde bir tek büyük konser salonunun bulunmadığını belirtiyor.

Cumhuriyet ANKARA
Çankaya Belediyesi’nden, Kültür ve Kongre Merkezi için Proje Yarışması

Çankaya Belediyesi, Ankara’ya büyük bir kültür ve kongre merkezi kazandırma hazırlığında. İnşa edilecek merkezin Ankara’nın kentsel kimliği ile bütünleşen bir mimari eser olması konusuna önem veren Çankaya Belediyesi, Türkiye’deki tüm mimarların katılımına açık bir proje yarışması düzenliyor.

Çankaya Belediyesi, Ankara’nın uluslararası bir kültür ve kongre merkezi haline getirilmesi için önümüzdeki günlerde bir dizi projeyi yaşama geçirmeye hazırlanıyor. Belediye yönetimi, Ankara’nın kendine yakışır bir kültür-sanat merkezinden yoksun olduğunun ve yaklaşık 4 milyonluk şehirde bir tek büyük konser salonunun bulunmadığını belirtiyor. Ankara’nın büyük konserlerin, kongrelerin ve çeşitli sanatsal etkinliklerin yapılacağı bir merkeze gereksinimi olduğuna dikkat çekiyorlar. Belediye yönetimi, inşa edilecek merkezin Ankara’nın kimliği ile bütünleşmesi ve kentte simge bir mekân olması için proje yarışması düzenleneceğini belirtti. Türkiye genelinde isteyen tüm mimarların katılacağı yarışmada, mimar ve şehir plancılarından oluşturulacak bir jüri, kente en yakışacak projeyi kabul edecek. Ardından kültür merkezi inşaatına başlanacak.

Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ulusoy da Çankaya’nın ve Ankara’nın uzun zamandır böyle bir yapıya ihtiyacı olduğunu belirtti. Ulusoy, daha önce yapılan projelerin bir türlü yaşama geçirilmediğine dikkat çekerek, “Maalesef yerel yöneticiler ve merkezi idare, bugüne dek sanatın gelişmesi için yeterli adamları atmadılar. Atatürk Kültür Merkezi (AKM) üzerinde yıllardır yürütülen tartışmalar bir türlü son bulmuyor. En son Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yaptığı açıklamada, AKM’yi yıkmak istediklerini söyledi. Bu açıklama meslek adamları açısından çok talihsizdir. Ankara son on, on beş yıldır taşralaştırılıyor. İhmal ediliyor” dedi.

Çankaya Belediyesi’nin Ankara’daki kültür sanat merkezi ihtiyacı olduğundan haraketle, ekim ayında bir çalıştay düzenlediklerini kaydeden Ulusoy, çalıştaya, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Nilgün Çelebi, ODTÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre Madran, opera sanatçısı Tuncer Tercan, Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sare Sahil, mimarlar Nesrin Yatman, Ziya Tanalı, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Pamir, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Nimet Özgönül, Çankaya Belediyesi’ni temsilen şehir plancısı Erdal Kurttaş ve mimar Elif Ülger ile Mimarlar Odası Ankara Şube çalışanı, mimar Zeynep Öktem’in katıldığını dile getirdi. Çalıştayda, Ankara’nın kültür ve sanat anlamındaki eksikliklerinin neler olduğunun tespit edildiğini vurgulayan Ulusoy, Çankaya Belediyesi’nin ne tür adımlar atması gerektiğini konuştuklarını belirtti.

Ulusoy, “Tüm yurttaki mimarların katılımına açık olacak yarışma sonucunda ortaya çıkacak proje en kısa zamanda yaşama geçirilecek. Merkezin inşaatına başlanacak. Bu mekân, halkın kullanacağı, sergi ve konser ile tiyatro salonunun bulunduğu bir yer olacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cankaya-belediyesinden-kultur-ve-kongre-merkezi-icin-proje-yarismasi_74104.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!