Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çankaya’da Parklara ‘Çocuk Eli’ Değdi

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezi tarafından düzenlenen “Parkta: Oyuncağım, Oyun Çağım” adlı çalışma kapsamında çocukların tasarladıkları çocuk parkı oyuncakları sergilendi. Mimarlar Odası Genel Sekreteri Bülent Batuman, çocukların parkları gezerek kapsamlı çalıştıklarını, amaçlarının çevre bilinci aşılamak

Cumhuriyet Ankara
Çankaya’da Parklara ‘Çocuk Eli’ Değdi

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezi tarafından düzenlenen “Parkta: Oyuncağım, Oyun Çağım” adlı çalışma kapsamında çocukların tasarladıkları çocuk parkı oyuncakları sergilendi. Mimarlar Odası Genel Sekreteri Bülent Batuman, çocukların parkları gezerek kapsamlı çalıştıklarını, amaçlarının çevre bilinci aşılamak olduğunu dile getirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 2002 yılından bu yana sürdürdüğü “Çocuk ve Mimarlık” çalışmaları kapsamında yapılan yaz okulu çalışması bu yıl iki ayrı yaş grubuyla gerçekleştirildi. Çalışmalara katılan 7-10 ve11-14 yaş grubundaki 50 çocuk Maltepe’de bulunan Özveren, Ördekli, Umut parkları ile Yıldız’da bulunan Lozan Parkı’nı gezdiler. Gezilerinde parklar ve park oyuncaklarıyla ilgili tespitler yapan çocuklar, parkların ve oyuncakların kullanıcıları arasında da anket düzenlediler. Çalışmaya katılan çocuklar, parklarda bulunan oyuncakların güvenilirliği, oyuncak çeşitliliği ve oyuncakların yapımında kullanılan malzemelere ilişkin parkları kullanan 60 çocuk ve ebeveynlerine sorular yönelterek topladıkları verileri Çankaya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne ilettiler. Katılımcı çocuklar son olarak, topladıkları verileri yaratıcılıklarıyla birleştirerek hayallerindeki çocuk parkı oyuncaklarını tasarladılar.

Çocukların katılımıyla gerçekleşen çalışmayı değerlendiren Mimarlar Odası Genel Sekreteri Bülent Batuman, bu çalışmanın amacının çocuklarda çevre bilincini geliştirmek olduğunu belirtti. Küçük yaşlarda bu duyarlılığın gelişmesi gerektiğini vurgulayan Batuman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mekânlarımızı yetişkin bireyler için tasarlıyoruz. Bu tasarımı yaparken çocukları göz önünde bulundurmuyoruz. Çocuklarımız bu çalışmayla gözlemlerinin sonuçlarını tasarımlarına yansıttılar. Kente ve çevreye karşı bilinçleri gelişti. Doğayla temas ettiler. Oyuncağın tasarlanabilirliğini gördüler.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cankayada-parklara-cocuk-eli-degdi_80848.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!