Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Caretta Caretta Yuvalama Alanı Sahilde 'Çim' Tartışması

Antalya'nın Serik ilçesi Boğazkent turizm bölgesinde belediyenin futbol sahalarını kaldırıp halk plajı olarak hizmete açtığı sahilin çimlendirilmesine, doğaseverler karşı çıktı.

yapi.com.tr
Caretta Caretta Yuvalama Alanı Sahilde 'Çim' Tartışması

Serik Belediyesi tarafından 2-3 sene öncesine kadar futbol sahaları da bulunan Boğazkent Halk Plajı'nda, önceki yıl sahalar kaldırılarak yerine bir kısmı çimlendirilen yeni bir halk plajı yapıldı. Serikliler ve dışarıdan tatile gelenlerin denize girebildiği halk plajına dönüştürülen sahilde, karavan tatilcileri için de park alanı bulunuyor. Ancak kumsalın çim alana dönüştürülmesi, tepki gördü.

DHA’da yer alan habere göre; kuş gözlemcisi ve veteriner hekim Gökçe Coşkun, bölgenin hem kuş cenneti hem de nesli tehlike altındaki caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olduğunu belirterek, bölgede 12-13 yıldır kuş gözlemleri yaptıklarını, her gidişte en az 500 fotoğraf çektiğini söyledi.

'Çimler akşama kadar sulanıyor'
Kumluk habitata çim ekmenin, kumsalın doğal bitki örtüsünü bozduğunu belirtip tepki gösteren Coşkun, "Deniz kenarında kumluk alanı bozup, çim ve palmiye ekmek nedir, aklım almıyor. Kumluk alandaki bitki habitatını yok edip fıskiyeyle sabahtan akşama suluyorlar. Özellikle çöl kuşlarının uğrak yeriydi, tamamen kaybettik. Carettasız, ötleğensiz, kuyrukkakansız sahiller daha değerli. Bol suya ihtiyaç duyan çimler daha değerli." diye konuştu.

235 kuş türü kaydedilmiş
Türkiye'de sadece 4 kaydı bulunan 'keşiş kuyrukkakanı' kuşunun 2'nci fotoğrafının bu kumsalda çekildiğini belirten Coşkun, "Boğazkent, Antalya'nın en fazla kuş görülen alanı ve 235 tür görülmüş. Çöl ötleğeni ve çöl kuyrukkakanını her sene burada görüyorduk. Çöl ötleğeni kumluk alandaki çalılıklar içinde besleniyordu. Sahil bozularak çöl ötleğeni, çöl kuyrukkakanı, keşiş kuyrukkakanı, Kıbrıs ötleğeni, çöl koşarı gibi türlerin görüldüğü alan yok oldu." dedi.

'Yaban hayatı kimin umurunda'
Halkın çim ve mangal yapmak istediğini, yaban hayatının ise kimsenin umurunda olmadığını dile getiren Coşkun, "Tanık olmak çok üzüyor. 2015 yılında yine buraya geldiğimde karşıma bir afiş çıktı. Önceki belediye başkanına buranın biyoçeşitlilik ve ekoturizm altında başka bir boyut kazandırılabileceğini anlatan bir yazı gönderdim. Konum istediler. Gönderdim. 2 hafta sonra halı saha yaptılar. Şimdi ise o halı sahalardaki çim yetmemiş. Her yere çim ekmişler. Halk plajı yapıyorsunuz tamam ama ne diye habitatı bozarak bunu yapıyorsunuz." diye konuştu.