Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cargill Affı Meclis'i Karıştırdı

Cargill firmasının, "yargı kararına rağmen" Bursa Orhangazi'de 1. sınıf tarım arazisinde izinsiz kurduğu tesisi kullanmasına imkân tanıyacak yasa teklifi, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda tartışmalara neden oldu.

Vatan Gazetesib>Cargill firmasının, "yargı kararına rağmen" Bursa Orhangazi'de 1. sınıf tarım arazisinde izinsiz kurduğu tesisi kullanmasına imkân tanıyacak yasa teklifi, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda tartışmalara neden oldu. Tarım arazileri üzerine izinsiz tesis kuranlara getirilen affın süresini 6 ay daha uzatmayı öngören teklife, CHP'lilerin yanısıra AKP'lilerden de tepki gelince, teklif alt komisyona sevk edildi.

Düzenlemeyi protesto eden CHP, alt komisyona üye vermedi. CHP "Cargill affı" olarak nitelendirdiği düzenleme için Başbakanlığın devrede olduğunu öne sürdü. CHP'liler, tarım arazilerini izinsiz kullananlara ilişkin ilk düzenleme yapıldığında, Cargill ile ilgili açılan dava Danıştay'da sürdüğü için, firmanın başvuruda bulunamadığını ve sözkonusu aftan yararlanamadığı için gündeme getirildiğini öne sürdü. CHP'li Fahrettin Üstün ise Cargill'in ortakları arasında Ülker firmasının da olduğunu anımsatarak, "Cargill'in ortağı Ülker, Ülker'in ortağı da kim biliyorsunuz" dedi.

Yasa teklifi, Tarım Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'na bir geçici madde eklenmesini öngörüyor. Teklifle, 11 Ekim 2004'ten önce gerekli izinler alınmaksızın tarım dışı amaçlarla kullanıma açılmış olan arazinin, her metre karesi için 5 YTL ödenmesi koşuluyla, bu arazilerin istenen amaç için kullanılmasının yolunu açan daha önce çıkartılmış af yasanın süresi 6 ay daha uzatılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cargill-affi-meclisi-karistirdi_46462.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!