Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Cargill" Yasası Genel Kurulda Tekrar Ele Alınacak

TBMM Genel Kurulu, bu hafta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere geri gönderdiği Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Yasasını ele alacak.

Dünya Gazetesi
"Cargill" Yasası Genel Kurulda Tekrar Ele Alınacak

BMM Genel Kurulu, bu hafta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere geri gönderdiği Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Yasasını ele alacak.

Genel Kurulda, AK Parti grup başkanvekilleri tarafından verilen ve TBMM İçtüzüğünün "temel kanunlar" ile ilgili 91. maddesinde değişiklik öngören teklif, 30 Ocak Salı günü Genel Kurulda görüşülecek.


Anayasa Mahkemesinin verdiği iptal kararıyla doğan boşluğu gidermek amacıyla hazırlanan teklife göre, Genel Kurulda "temel kanun" olarak görüşülen tasarı ve teklifler üzerinde, milletvekilleri tarafından Anayasaya aykırılık dahil her maddede 2 önerge verilebilecek. Ancak, her siyasi parti grubuna mensup milletvekillerinin birer önerge verme hakkı saklı olacak.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere Meclise geri gönderdiği Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Yasası da bu hafta Genel Kurulda yeniden görüşülecek.

Yasayla, bir yıl içinde başvurulması halinde tarım dışı kullanılan tarım arazilerinin her metrekaresi için 5 YTL ödemek şartıyla buraların kullanımı için izin verilecek.

Söz konusu arazi ve tesislerin istenilen amaçla kullanımı için çeşitli kurumlardan alınması gerekli ruhsat, izin gibi işlemler 2 yıl içerisinde tamamlanıncaya kadar başvuru sahipleri faaliyetlerine devam edecekler. Bu süre içinde gerekli izinleri alamayanların üretim faaliyetleri ilgili idarelerce durdurulacak. "Cargill" için çıkarıldığı eleştirilerine sahne olan yasada değişiklik yapılmayacak.

AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva'nın Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanununda değişiklik öngören teklifin de bu hafta görüşülmesi bekleniyor. Teklifle, bakıma muhtaç özürlülere bakım hizmeti verilmesi için herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmama şartı kaldırılarak tüm gelirleri toplamı üzerinden özürlünün kendisine veya aile birey sayısına göre özürlüye "bakım hizmeti" verilmesi öngörülüyor.

Genel Kurul, 30 Ocak Salı günü 15.00-20.00, 31 Ocak Çarşamba ve 1 Şubat Perşembe günleri ise 14.00-20.00 saatleri arasında çalışacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cargill-yasasi-genel-kurulda-tekrar-ele-alinacak_51240.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!