Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Carlton'un Bitiş Öyküsü

Carlton'da Şimdi de 'İpotek' Çıktı!

Halis Toprak'a ait olan İstanbul'daki eski Carlton Oteli arsasını dün ikinci kez satışa çıkaran TMSF, arazideki ipotekleri önü sürerek muhammen bedeli 49 milyon YTL'den, 96 milyon YTL'ye çıkarınca bu ihaleden de sonuç alınamadı.

Milliyet Gazetesi
Carlton'da Şimdi de 'İpotek' Çıktı!

alis Toprak'a ait olan İstanbul'daki eski Carlton Oteli arsasını dün ikinci kez satışa çıkaran TMSF, arazideki ipotekleri önü sürerek muhammen bedeli 49 milyon YTL'den, 96 milyon YTL'ye çıkarınca bu ihaleden de sonuç alınamadı.

Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'nun (TMSF) daha önce ipotek pürüzünü açıklamaması alıcıların tepkisine yol açarken, ihaleye yüksek fiyatla çıkılması, 'TMSF, arsanın kendi üzerinde kalmasını istiyor' yorumlarına yol açtı. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, alıcı çıkmaması durumunda Fon'un yüzde 50 fiyattan girerek araziyi satın alacağını söylemişti.

TMSF Satış Komisyonu Başkanı Fethi Çalık ise, fiyatın arazi üzerindeki ipotek miktarını aşması gerektiğine ilişkin düzenlemenin şartnamede olduğunu belirtti. Çalık, Fon Kurulu'nun araziyi almaması durumunda, dört parsele ayrılarak 20 gün içinde ayrı ayrı satışa çıkarılacağını söyledi.
Dün düzenlenen ihaleye Yeşilkaya İnşaat ve Çelikoğlu Dericilik Sanayii firmaları katıldı. Satış Komisyonu Başkanı Fethi Çalık, ipatekleri öne sürerek arsa muhammen bedelini 49 milyon 562 bin YTL'den 96 milyon 33 bin YTL'ye çıkardı.

Alıcılar tepki gösterdi
İhaleye katılan firmalar bedelin yükseltilmesine tepki gösterdiler. Çalık, şimdiye kadar yaptıkları ihalelerde ipoteklerin, gayrimenkullerin değerinin altında kaldığını, böyle bir problem yaşamadıklarını vurgulayarak şöyle konuştu:

"Toplam 96 milyon YTL ipotek var. Parselin birinde 68 milyon YTL İş Bankası ve 8 milyon 305 bin YTL ise Garanti Bankası'nın ipoteği var, diğer parsellerin ipotek miktarı az. Fon Kurulu 15 gün içinde karar verecek arsayı 4 parsel halinde satmaya. O zaman çok daha düşük fiyatlara satacağız" dedi.
İhaleye katılan Yeşilkaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gökhan Yeşilkaya, TMSF'nin yüksek bedeli ihale öncesi açıklamamasının büyük yanlış olduğunu söyledi. Çalık ise bu konunun dosyanın altında yazdığını ifade etti.

Carlton arazisinin ilk ihalesinin, Halis Toprak'ın verdiği '1 milyar dolar eder' içerikli ilanla engellendiği öne sürülmüştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/carltonda-simdi-de-ipotek-cikti_53352.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!