Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çatalhöyük'e Nükleer Rötuş

Çatalhöyük'ün 'silik' duvar resimleri, nükleer teknik sayesinde restore edilecek.

Radikal Gazetesi
Çatalhöyük'e Nükleer Rötuş

atalhöyük'ün sırlarını nükleer teknoloji çözecek. Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin depolarındaki 96 Çatalhöyük duvar resmi, nükleer tekniklerle tahrip edilmeden analiz edilecek. Tahribat korkusuyla yıllardır analiz edilemeden öylece bekleyen resimler, üzerlerinde kullanılan malzeme ve renkler belirlendikten sonra restore edilerek sergilenecek. Çalışmanın ilk aşamasında binlerce yıl önce kullanılan yeni bir 'kırmızı' keşfedildi.

Çatalhöyük, insanoğlunun ilk kez toplu yerleşime geçtiği, hayvan evcilleştirip tarımı keşfettiği yerlerden. Çatalhöyük'teki duvar resimleri, ilkçağ insanlarının mağaralara yaptığı resimlerin devamı niteliğinde. Av, geometrik desenler, kuşlar ve ölü gömme törenleriyle ilgili resimler, bu geçiş dönemiyle ilgili kritik verileri içeriyor.

Duvar resimlerinden 14'ü halen Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergileniyor. Depolarda bekleyen 96'sıysa Kültür Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Sarayköy Nükleer Enerji Araştırma ve Eğitim Merkezi işbirliğiyle binlerce yıl sonra yeniden 'dile gelecek'. Üç yıl sürecek çalışma Anadolu'da 7 bin yıl önceki ticari ilişkileri ortaya çıkaracak.

'Sarayköy'den Dr. Abdullah Zararsız nükleer tekniklerle malzemeye hasar vermeden analiz yaparak bir çömleğin hangi yöreden çıktığı, oradaki toplumun kimlerle ticaret yaptığı gibi bilgiler elde edilebildiğini anlattı. Çalışmanın daha ilk aşamasında incelenen duvar resimleri üzerindeki kırmızı boyanın, 'demir bazlı' ve 'civa bazlı' olmak üzere iki çeşit olduğu ortaya çıktı. Daha önce sadece kırmızı boyanın 'demir bazlı' olanı biliniyordu.

Konya'nın Çumra ilçesi yakınlarındaki Çatalhöyük'te, 1961-1965 arasında 13 yapı katı açığa çıkarıldı. En erken yerleşim katı MÖ. 5 bin 500'lere ait olan höyükte, ilk yerleşme, ilk ev mimarisi ve ilk kutsal yapılara ait buluntular yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/catalhoyuke-nukleer-rotus_58325.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!