Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

ÇATIDER'den Hastane Yangını Sonrası Açıklama

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çıkan yangından sonra benzeri bir olayın yaşanmaması için kapsamlı önlemler alınması gerektiğini belirterek, “Kötü malzeme değil yanlış yerde kullanılan malzeme vardır" dedi.

yapi.com.tr
ÇATIDER'den Hastane Yangını Sonrası Açıklama

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, bir hastanede yangın çıkmasından çok büyük üzüntü duyduklarını belirterek, “Kaçma şansı olmayan hastaların, nefes alamayanların, kalp hastası olanların yangından kaçış veya sevk durumlarını göz önüne alınca üzüntümüz daha da artıyor. Tıbbi atık sepetine atılan sigaradan veya çatıda oluşan yanıcı bir maddenin aşağıya düşmesinden gibi  hangi nedenden olursa olsun neticede bir zafiyet olduğu kesindir. Yangın tehlikesi çok geniş ve önemli bir konudur” dedi.

"Malzemeler ve kaplama sistemi doğru seçilmeli ve yerinde kullanılmalı"
Malzemelerin kullanım yerinin önemli olduğunu vurgulayan Baştanoğlu, “Yanlış seçilen bir malzeme ile bu konuyu kapatmak doğru olmaz,  beraberinde bütünleşik işletim ve yapım sistemlerini de incelemek gerekir” diyerek, önerilerini şöyle sıraladı:

  • Çatı ve cephe kaplama sistemleri elektrik ve mekanik dahil birbiriyle koordine edilmeli ve daha dizayn aşamasında  yangın tehlikesine göre tümü ele alınmalı ve   bölgeler oluşturulmalı, analizleri olmalı,
  • Malzemeler yangın tehlikesi düşünülerek yönetmeliğe uygun, doğru seçilmeli ve yerinde kullanılmalı,
  • Önlem tedbirleri tam alınmalı ve  sistemler doğru uygulanmalı,
  • Yapım sırasında denetlenmeli ve bitiminde de  kontrol ve tekrar denetimi yapılmalıdır. Özellikle önemli kamu binaları için beraber yapı  disiplinleri  içinde yapı ve yangınla ilgili profesyonel kişi ve kurumlardan destek alınmalıdır.

"Yangın konusunu dikkate almakta eksiklikler var"
Baştanoğlu, yapıların tüm aşamalarında eksiklikler yaşanabildiğini belirterek, şunları söyledi:“Ülkemizde tüm bu yazılı maddelerin çeşitli kurumlar tarafından sorumluluk alınarak yapıldığı ön görülmesine rağmen dizayn bürolarında, denetim şirketlerinde, müteahhitlik firmalarında ve en önemlisi işveren de yani yapı sahibinde yangın konusunu dikkate almakta eksiklikleri olduğu bellidir. Yangın tehlikesinde, yanıcı malzemeyi projede yanlış yere koyan proje bürosu, bu zafiyeti bilerek uygulayan yapımcı, denetlemede kabul ederek işvereni uyarmayan denetim, yapıldıysa ikazı dikkate almayan işveren de sorumludur. Burada aksayan kısım tespit edilip sağlıklı çalışır hale getirilmelidir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/catiderden-hastane-yangini-sonrasi-aciklama_164686.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!