Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çelebi ve DHMİ'nin Antalya Havalimanı Kavgası Bitmiyor

Antalya Havalimanı'nın 17 yıllığına kiralanması amacıyla geçen hafta yapılan ve IC İçtaş-Fraport ortaklığının 2.3 milyar euro bedelle en yüksek teklifi verdiği ihaleyle ilgili tartışma sürüyor.

Milliyet Gazetesi
Çelebi ve DHMİ'nin Antalya Havalimanı Kavgası Bitmiyor

ntalya Havalimanı'nın 17 yıllığına kiralanması amacıyla geçen hafta yapılan ve IC İçtaş-Fraport ortaklığının 2.3 milyar euro bedelle en yüksek teklifi verdiği ihaleyle ilgili tartışma sürüyor.

Teminat mektubu geçersiz olduğu gerekçesiyle elenen Çelebi Hava Servisi, ihaleyi izleyen günlerde Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkililerince Milliyet'e yapılan, "Çelebi'nin teminat mektubu yetersiz ve mektubu veren banka yetkili değil açıklamamızdan sonra Çelebi ikinci bir teminat mektubu verdi. İhale ilanına çıkıldığı tarihte ise Çelebi'nin vergi borcu vardı" yönündeki açıklamanın doğru olmadığını bildirdi.

Çelebi Hava Servisi'nden yapılan açıklamada, ihale dosyasında yer alan teminat mektubunun, şartnamede ifade edilen meblağ başta olmak üzere tüm şartlara uygun olduğunu belirtilerek ikinci bir teminat mektubunun sunulmadığı ve bunları kanıtlayacak belgelerinin olduğu kaydedildi. Açıklamada, "Hukuki yola başvuracağız" denildi.

'Bankadan belge getirdiler'
Dün Milliyet'in sorularını yanıtlayan DHMİ yetkilileri, ihale sona erdikten sonra Çelebi ekibinin kendilerine, bir bankanın logosunu taşıyan bir belge getirdiğini, ancak ihale komisyonunun bu belgeyi dikkate almadığını söyledi. DHMİ'den yapılan basın açıklamasında da belgelerin uygunluğunu kanıtlama veya itiraz etme yerinin ihale salonu olduğu vurgulanarak şöyle denildi:

"Cumhuriyet tarihinin en büyük kiralama ihalesine gölge düşürülmesi amaçlanmaktadır. Firmanın yargıya başvurması halinde, yeterlik alamamasına neden olan belgeler idaremiz tarafından mahkemeye ibraz edilecektir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/celebi-ve-dhminin-antalya-havalimani-kavgasi-bitmiyor_53514.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!