Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çelik Gecekondu

Osmanlı'nın son döneminde de 'Mektebi Sultani' diye anılan Galatasaray Lisesi'nin duvarına, 1. Derece SİT Alanı, Tarihi Eser ve Taşınmaz Kültür Varlığı olmasına rağmen 'gecekondu' yapıldı.

Yeni Şafak Gazetesi
Çelik Gecekondu

b>Osmanlı'nın son döneminde de 'Mektebi Sultani' diye anılan Galatasaray Lisesi'nin duvarına, 1. Derece SİT Alanı, Tarihi Eser ve Taşınmaz Kültür Varlığı olmasına rağmen 'gecekondu' yapıldı. Amerikan tarzı 2,5 katlı çelik yapıya, Koruma Kurulu tarafından hangi gerekçeyle izin verildiği açıklanınca, İstanbul'daki tarihi yapıların üzerine aynı şekilde inşaat yapılması mümkün olacak.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlanırken, 1481 yılında Sultan II. Beyazıd tarafından Galata Sarayı adıyla 'Enderun' olarak kurululan ve bugün Birinci Derece SİT Alanı, Korunmaya Alınmış Tarihi Eser ve Taşınmaz Kültür Varlığı konumundaki Galatasaray Lisesi'nin çift sıra duvarı arasına Amerikan tarzı 2,5 katlı bina yapmayı başardı. Eylül 2006'da okul duvarının üzerinde inşaata başlandığını gören komşu binalarda oturanlar Beyoğlu Belediyesi'ne şikayette bulundular. Beyoğlu Kaymakamlığı da durumdan haberdar edildi. Belediye ve kaymakamlık, bölgenin SİT alanı olduğu, iki duvarın arasının da Hazine arazisi hükmünde bulunduğunu vurgulayarak buraya inşaat yapılamayacağını belirterek, vatandaşlara gereğinin yapılacağı bilgisini verdi.

Zabıta gelince durduruldu
İnşaat alanına gelen belediye görevlileri, beton döküldüğünü ve demir uçları açıkta kalacak şekilde bina yapımına hazır hale getirildiğini belirlediler. İnşaatta çalışanlar işi yaptıranın ismini vermezken, izin belgesi de gösteremediler. Belediye görevlilerinin tutanakla durumu tespit etmesinin ardından inşaat bu kez "gece çalışmasıyla" bir süre daha devam ettirilerek durduruldu. Aradan geçen 7 aylık sürede çalışma yapılmayan alanda bu kez, daha önce dökülen beton üzerine çelik yapı yükselmeye başladı. Komşu binalardan gelen itiraz üzerine bu kez Beyoğlu Belediyesi yetkilileri, "Koruma Kurulu ve Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan gerekli iznin alındığına dair belgeler ulaştığını" belirterek, bundan sonra yetkinin kendilerinde olmadığını öne sürdü. Yetkililer, Hazine arazisine yapılan inşaat üzerinde neden yetkileri olmadığı yönündeki sorulara ise cevap vermediler.

Koruma Kurulu neyi koruyor
İstanbul 2 No'lu Anıtlar Kurulu'nun, Galatasaray Lisesi'nin içine yapı yapılmasına hangi gerekçeyle izin verdiği ise açıklanmadı. Kurul yetkilileri, konuyla ilgili sorulara cevap vermezken, okul yönetimi, "yasal olarak izin alınmış bir çalışma başlattık. Burası kafe olacak" açıklamasını yaptı.

Tarihi okul 1481'de kuruldu
Bugünkü adıyla Galatasaray tarihte ilk kez 1481 yılında Sultan II. Beyazıd tarafından Galata Sarayı adıyla bir Enderun okulu olarak kuruldu. Amaç, devletin çeşitli yönetim kademelerine memur yetiştirmekti. Günümüze kadar adını, geleneksel yapısını ve işlevini sürdüren tek eğitim kurumu Galata Saray'dır. 1838'de mevcut bina yeniden inşa edilmiş ve Galata

Sarayı, Tıbbiye-i Şahane'ye dönüştürülmüştü. 1874 yılında Sultan Abdülaziz'in iradesiyle Mekteb-i Aliye-i Sultaniye adı altında toplanan ve Galatasaray Hukuk Mektebi, Mülkiye Mühendisliği Mektebi ve Edebi Mektebi'nden oluşan üç tane yüksekokul açılmıştır. Mekteb-i Hukuk, günümüzün hukuk Batı'daki emsalleri gibi öğretim veren bir okul olmuştur.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-gecekondu_56739.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!