Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çelik İhracatında Çin'e Yaylım Ateşi

Çin'den yapılan ithalata karşı yaptırımlar dünya çelik piyasasında da hareketliliğe neden oldu. Avrupalı Çelik Üreticileri Birliği (Eurofer), özellikle sıcak sacda Çin'in Avrupa'ya gerçekleştirdiği ihracatı mercek altına alırken, ABD'li çelik devleri US Steel ve V&M Star, dikişsiz boru ithalatıyla ilgili dava açtı.

Referans Gazetesi
Çelik İhracatında Çin'e Yaylım Ateşi

Çin'den yapılan ithalata karşı yaptırımlar dünya çelik piyasasında da hareketliliğe neden oldu. Avrupalı Çelik Üreticileri Birliği (Eurofer), özellikle sıcak sacda Çin'in Avrupa'ya gerçekleştirdiği ihracatı mercek altına alırken, ABD'li çelik devleri US Steel ve V&M Star, dikişsiz boru ithalatıyla ilgili dava açtı. Daha önce Avrupa ülkeleri, Hindistan ve Meksika'da benzer davalarla karşılaşan Çin'e yönelik yaptırımlar Türk çelik üreticilerinde de ihracatı artırma umudunu yükseltiyor.
 
Dikişsiz boru davası

Amerikalı çelik üreticileri US Steel ve V&M Star, Çin'den yapılan dikişsiz çelik çekme boru ithalatına karşı yüzde 60 damping ve yüzde 30 oranında devlet teşviki yapıldığını öne sürerek dava açtılar. V&M Star'ın avukatlarının yaptığı açıklamaya göre, dava 2006-2008 yılları arasında 400 milyon dolarlık dikişsiz boru ve 16 inch'i aşmayan basınç boruları ithalatını kapsıyor. Çin'in dikiş çelik çekme boru ihracatını 2006'dan 2008'e göre iki katından daha yüksek seviyeye çıkararak 158 bin tondan 366 bin tona çıkardığı öğrenilirken, Çin'den boru hattı ithalatı aralık ayından ağustosa kadar sert bir düşüşle 48 bin ton seviyelerinden 3 bin tona kadar inmişti.

Dava dosyasının Çin'den ithal edilen OCTG boruları davası ile birleştirildiğini belirten V&M Star avukatları, Hindistan, Meksika ve AB ülkelerinin Çin'den yapılan ithalata karşı benzer davalar açtıklarına dikkat çektiler. "Çin kendilerindeki işsizliği dünyanın geneline ihraç ediyor" diyen şirket avukatları, "Yapmak istediğimiz, uluslararası çelik üreticilerinin, Çin'in düşük talepli pazarlarda kapasitesinin üstünde sübvanse edilerek çelik ürünlerini satma gayretini görmesidir" ifadelerini kullandılar.
 
Eurofer yakından izliyor

Çin'e bir uyarı da Eurofer'den geldi. Eurofer, Steel Business Briefing'e (SBB) yaptığı açıklamada, özellikle sıcak sac olmak üzere Çin'in Avrupa'ya gerçekleştirdiği sac ihracat faaliyetlerini yakından takip ettiğini bildirdi. Eurofer sözcüsü SBB'ye, "Çin'in, özellikle sıcak sac olmak üzere AB pazarına döndüğüne dair bazı işaretler var. Sonuca varmadan ve anti damping önlemlerine başvurmadan önce bu faaliyetleri yakından izliyoruz" açıklamasında bulundu. Öte yandan dün Çin menşeli sıcak sac için İngiltere'ye mevcut sıcak sac fiyatlarından tonu 20-50 dolar daha düşük bir fiyatla 380 dolar/tondan teklifler yapıldı. Avrupa ve İngiltereli pazar katılımcıları, yerel ve ihracat pazarlarına Çin mamullerinin akın etmesinden korkuyor. İngiltere merkezli bir kaynak, "Çin faaliyetleri çok tehlikeli ve Avrupa Birliği, acil bir uyarı yayımlayarak damping konusunda dikkatli olmalı" açıklamasında bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-ihracatinda-cine-yaylim-atesi_72539.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!