Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çelik Üreticileri Maliyet-Talep İkileminde Kaldı

Hurda fiyatlarında artış bekleyen çelik üreticileri ürünlerine zam yapmak için yeni yılı bekliyor. Ancak talepte iyileşme beklenmemesi üreticiyi düşündürüyor. Avrupa ile ABD'deki önde gelen üreticiler yeni yılın başlangıcını daha yüksek fiyatlar belirlemek için bir fırsat olarak değerlendirmek istiyor. Maliyet artışı nedeniyle oluşan yüksek fiyat

Referans Gazetesi
Çelik Üreticileri Maliyet-Talep İkileminde Kaldı

Hurda fiyatlarında artış bekleyen çelik üreticileri ürünlerine zam yapmak için yeni yılı bekliyor. Ancak talepte iyileşme beklenmemesi üreticiyi düşündürüyor. Avrupa ile ABD'deki önde gelen üreticiler yeni yılın başlangıcını daha yüksek fiyatlar belirlemek için bir fırsat olarak değerlendirmek istiyor. Maliyet artışı nedeniyle oluşan yüksek fiyat zorunluluğunun önündeki engel ise talepte iyileşmenin yavaş olması.

Steel Business Briefing'in yayımladığı sektöre genel bakış araştırması üreticilerin fiyat seviyelerine geri dönme hedefini hayata geçirmeye başlamak zorunda bulunduğunu ortaya koydu. Bunun nedeni hammadde fiyatlarının 2009'a göre çok daha yüksek olacağı beklentisi. Çin yerel pazarında dördüncü çeyrek başında kaydedilen zayıflama kısa vadeli oldu ve fiyatların şimdiden yükselmesi olası ihracat faaliyetlerindeki düşüşün etkenlerinden birini oluşturdu.
 
Demirde artış beklenmiyor

Demir cevheri spot pazarı kasım sonunda mamul fiyatının yüzde 62 içerikli malzeme için 100 dolar/dmt'yi aşmasını takiben geriledi. SBB'nin raporuna göre Çinli fabrikalardan gelen talep hâlâ güçlü olduğundan fiyatlar muhtemelen bu seviyede kalacak. Bu fiyat seviyeleri bugün geçerli olan referans fiyata göre önemli bir kâr payını temsil ediyor ve son pazar tahminleri önümüzdeki fiyat belirleme görüşmelerinde fiyatların yüzde 20-25 yükseleceğini öngörüyor.
Hurda fiyatlarının ise aralık ayında artabileceği öngörülüyor. Ancak fiyat seviyesi Çin talebi bugüne göre daha keskin bir artış göstermedikçe yeni yılda daha da zayıflayacak. Aynı zamanda kok referans fiyatlarında da geçen yıl kaydedilen fiyat seviyesine göre muhtemelen yaklaşık yüzde 30 artış gerçekleşmesi bekleniyor.

Raporda ABD'li üreticilerin yassı mamul spot fiyatlarını artıracağı belirtiliyor. Ancak bu artışların kabul edilmesi için üretimin başlangıçta düşük talep seviyesine uyum göstermesi gerekiyor. Birinci çeyrek içerisinde fiyatlar muhtemelen daha da yükselecek. İthalat seviyelerinde bir miktar artış kaydedildi, ancak ithalatlardaki artış yakın tarihli fiyat düşüşlerini takiben sona erecek.

Asya'ya sunulan sac ihracat fiyatları sabit seyrediyor. Ancak alıcıların kısa vadeli pazar görünümü konusunda daha fazla güven sahibi olmasıyla fiyatlar aralıkta muhtemelen yükselecek. Çin ihracat fiyatlarının şimdiden yükselmesiyle görünürde Asya'daki fiyatların daha da artması ihtimali bulunuyor.
 
Çin'de üretim hâlâ yüksek

Çin yerel fiyatları sonbahardaki kısa süreli satışları takiben talebin geri dönmesiyle hızla iyileşti. Ancak pazar katılımcıları spekülasyona dayalı ticari faaliyetlerin fiyatları yukarı çekmesi ihtimali nedeniyle endişelenmeyi sürdürüyor. Üretim hâlâ yüksek seyrediyor. Ancak önümüzdeki birkaç ay içerisinde üretimde hafif bir gerileme gerçekleşebilir. Bu yavaşlama Çin ihracat faaliyetlerinin sınırlandırılmasını destekleyecektir. Yakındaki bölgesel pazarlar bir miktar ihracata ihtiyaç duyuyor. Bu pazarlar sac ve levha için yükselen fiyat seviyelerini kabul etmiş görünüyor.
 
Üretim bir ayda, üç milyon tonun üzerinde artttı

Dünya Çelik Birliği'nin üretim verileri, global üretimin ekim ayında eylüle göre üç milyon tonun üzerinde artış kaydettiğini gösteriyor. Global üretim ekim 2008'e göre ise yaklaşık yüzde 13 artış gösterdi. Ekim 2008'de üretim ilk kez 100 milyon tonun altına düşmüştü. Üretimde yüzde 6 artış kaydedilen AB27 hariç, bütün bölgelerdeki üretim eylüle göre istikrar gösterdi. Çin üretimi 51.7 milyon ton oldu ve Asya'nın kalanındaki üretim de yaklaşık bir milyon ton arttı. Avrupa üretimi ekim ayında İtalya, İngiltere, Almanya ve Fransa'daki fabrikaların üretimiyle belirgin şekilde yükseldi. Ancak İspanya üretimi sabit seyretti. ABD'li fabrikalar üretim seviyelerini diğer üreticilere göre daha ciddi boyutta düşürdü. Ancak ABD üretimi ekime yeniden hafif bir artış gösterdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-ureticileri-maliyet-talep-ikileminde-kaldi_75343.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!