Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çelik Üretiminde 5 Türk Firması Dünyanın En Büyükleri Arasında

Metal Bulletin tarafından her yıl geleneksel olarak hazırlanan ''Dünyanın En Büyük Çelik Üreticileri Listesi''nin 2010 yılı versiyonu açıklandı. 2010 yılında 2 milyon ton ve üzerinde ham çelik üretimi gerçekleştiren üreticilerin girebildiği listede, dünya genelinde 116 firma yer aldı. Türkiye'den 5 firmada dünyanın en büyük çelik üreticileri

yapi.com.tr / AA
Çelik Üretiminde 5 Türk Firması Dünyanın En Büyükleri Arasında

Metal Bulletin tarafından her yıl geleneksel olarak hazırlanan ''Dünyanın En Büyük Çelik Üreticileri Listesi''nin 2010 yılı versiyonu açıklandı. 2010 yılında 2 milyon ton ve üzerinde ham çelik üretimi gerçekleştiren üreticilerin girebildiği listede, dünya genelinde 116 firma yer aldı. Türkiye'den 5 firmada dünyanın en büyük çelik üreticileri arasına girdi.

2010 yılındaki bir önceki yıla göre üretimini yüzde 23,6 artırarak 90,5 milyon tonluk çelik üretimi gerçekleştiren Lüksemburg merkezli ArcelorMittal listenini ilk sırasında yer alırken, ArcelorMittal'in ardından Çin'de yerleşik çelik üreticileri Hebei Steel 52,9 milyon ton ile ikinci, Baosteel 44,5 milyon ton ile üçüncü ve Wuhan Steel 36,6 milyon ton ile dördüncü, Japonya'da yerleşik Nippon Steel ise 36,1 milyon ton ile beşinci oldu.

2009 yılı Dünyanın En Büyük Çelik Üreticileri Listesi'nin ilk 4 sırasında yer alan şirketler, 2010 yılı listesinde de yerlerine korudular. 2009'da 5. sırada yer alan Güney Kore şirketi Posco, yerini, bu sene üretimini yüzde 30,9 artırırarak 36,1 milyon tona çıkaran Japon Nippon Steel'e kaptırdı.

Erdemir Grup ilk 50'nin içerisinde

Listeye giren 116 üretici firma ve grubun 57'sini Çinli üreticiler oluştururken, Türkiye'de yerleşik kuruluşlardan Erdemir Grubu 7,1 milyon tonluk üretimi ile listenin 47'inci sırasında yer aldı. Erdemir'i 4,4 milyon tonluk üretimi ile listenin 72'inci sırasında yer alan Habaş, 3,6 milyon tonluk üretimi ile listenin 76'ıncı sırasında yer alan İçdaş, 2,3 milyon tonluk üretimi ile listenin 108'inci sırasında yer alan Diler Grubu ve 2,1 milyon tonluk üretimi ile listenin 110'uncu sırasında yer alan Çolakoğlu Metalurji takip etti.

Uzmanlar, Türkiye'nin çelik üretimindeki artışa paralel olarak, gelecek yıllarda, listede yer alan Türk çelik üreticisi sayısının artış göstereceği ve mevcut çelik üreticilerinin, daha üst sıralara tırmanacağı değerlendiriliyor.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-uretiminde-5-turk-firmasi-dunyanin-en-buyukleri-arasinda-_88281.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!