Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çelik Yapılarda Sınıfta Kaldık

Çelik yapıların, afetten en son zarar görecek bina grubu olduğunu belirten Bayındırlık ve İskan İl Müdür Vekili Osman Esengün, “Üretimde ve kalitede sıkıntımız yok fakat çelik yapılarda çok geç kaldık. Bugün daha çok mesafe almış olmamız gerekiyordu” diye konuştu.

Hürriyet Ankara
Çelik Yapılarda Sınıfta Kaldık

ürkiye’nin inşaat sektöründe önemli mesafeler kat ettiğini belirten Bayındırlık ve İskan İl Müdür Vekili Osman Esengün, “Üretimde bir sıkıntımız yok. Kaliteyi de yakaladık. Fakat çelik yapılarda çok geç kaldık. Bugün daha çok mesafe almış olmamız gerekiyordu” dedi. Çelik yapıların, afetten en son zarar görecek bina grubu olduğunu anlatan Esengün, “Gökdelen teknolojisi betonarme değil, tamamen çelik. Çelik binalarda detay öne çıkıyor. Yapının iyi detaylandırılması gerekiyor. Çelik inşaata    geçmemiz, devletin de buna ön ayak olması gerekiyor.” diye konuştu.

İnşaatta ilk sıralardayız

Türkiye’nin inşaat sektöründe yurt dışında ilk sıralarda yer aldığının altını çizen Esengün, Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü’nün çalışmalarını Ankara Hürriyet’e anlattı. Esengün, şunları söyledi:

“Bizim yetkimizde olan, kendi teşkilatını kurmamış kurumların onarımlarını yapıyoruz. Daha önceden butün kamu binalarının inşaatlarını biz yapıyorduk. Kurumlar artık kendi yatırımlarını yapmaya başladı. Sağlık Bakanlığı, Adalet     Bakanlığı, MEB, özel idareler, üniversiteler gibi pek çok kurumun işlerini, aracı kurum olarak biz yapardık. Bunlar artık azaldı.

Beyin takımıyız

Beyin takımı olacak bir bakanlığız. Uzman mimar, mühendis ve teknik elemanların toplandığı, ihtilafları çözecek, Türkiye’nin teknik hayatında söz sahibi bir kurum olma yolunda ilerliyoruz. Türk inşa hayatında, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile taşra teşkilatlarının çok büyük emeği var. Şu anda il müdürlüğümüzün kontrollük hizmeti olarak yürüttüğümüz İş-Kur Genel Müdürlük binası var. 500 kişilik kısmı Söğütözü’nde, bin 500 kişilik kısmı Gölbaşı’nda olmak üzere 2 bin kişilik yurt inşaatımız mevcut.

Bunun yanı sıra 1995’ten bu yana devam eden, belki siyasi olarak hükümetlerin görüşüyle birtakım gecikmelere uğramış, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binası inşaatı var. Bu bina bittiğinde Ankara için bir prestij binası olacak. Bakanlık endeksli yönetmelik çalışmaları yapıyoruz. 81 ile yaygınlaştırılan yapı denetimi hizmetlerinin yanı sıra, enerji verimliliği, yapı malzemeleri gibi yönetmeliklerin hazırlanması, uygulanması, takibi gibi işlerle de iç içeyiz.”

Kaçak inşaattan bahsetmek acizlik

“Mücavir alanla ilgili tüm sorumluluk özel idareye verildi. Özel idareyle koordineli olarak çalışıyoruz. Şikayetleri değerlendirip, onlara iletiyoruz. Kaçak kelimesini zikretmek istemiyorum. Ankara gibi bir Başkent’te artık kaçak inşaattan bahsetmek çok büyük acizlik olur. Bu konu artık belediyelerin sorunu olarak gündemde. Depremden alınan derslerle vatandaş artık biraz daha bilinçli. Müteahhitlerimiz de şartnamelere, yönetmeliklere uygun çalışıyor.”

Otopark yönetmeliği çalıştırılmıyor

“Otopark yönetmeliği olduğu halde konuyla ilgili önemli sıkıntılar var. Sokaklarımız araç dolu. Yönetmelik olmasaydı da, hiçbir fark olmazdı diye düşünüyorum. Otopark yönetmeliği çalışmıyor ya da çalıştırılmıyor. Buna bir çözüm bulmak gerekiyor. Vatandaşımız gecekondularda, toprak yapılarda oturmayı hak etmiyor. Keşke köylerimizden başlayarak bütün toprak evler ıslah edilebilse. Vatandaşımız planlı, sağlam, güvenilir konutlarda oturabilse.  Köylerde düşük şiddette depremlerle evlerimiz yıkılıyor. Konut açığı hala var.”

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-yapilarda-sinifta-kaldik_83856.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!