Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çelikçi Dubai'ye Alternatif Arıyor

Türkiye'nin son yıllarda yapılan yatırımlarla kapasitesini önemli oranda artırdığı demir-çelikte, en önemli pazarlar arasında yer alan Dubai'den gelen olumsuz haberler, alternatif pazarların önemini artırdı. Demir Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, sektörün özellikle komşu ülkelere ihracatı artırdığını, gelecek yıl için

Referans Gazetesi
Çelikçi Dubai'ye Alternatif Arıyor

Türkiye'nin son yıllarda yapılan yatırımlarla kapasitesini önemli oranda artırdığı demir-çelikte, en önemli pazarlar arasında yer alan Dubai'den gelen olumsuz haberler, alternatif pazarların önemini artırdı. Demir Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, sektörün özellikle komşu ülkelere ihracatı artırdığını, gelecek yıl için kötümser bir beklenti içinde olmadıklarını ifade etti.

İstanbul Demir Çelik İhracatçıları Birliği'nin ocak-ekim dönemi ülke geneli ihracat istatistiklerine göre, en büyük ihracat kalemi olan çubuk demir çelik ürününde geçen yıl 22 bin 600 ton ihracatın yapıldığı Mısır, 2 milyon 280 bin ton ve 1 milyar 29 milyon dolarla ilk sıraya yerleşti.
 
Irak ve Libya'da arttı

Önceki yıllarda en fazla ihracatın yapıldığı ülke olan Birleşik Arap Emirlikleri'ne yüzde 69 düşüşle 1 milyon 541 bin ton ihracat yapılabildi. İhracat pazarlarında üçüncü sırada yer alan Irak'a geçen yıla göre yüzde 188 artışla 672 bin ton satış yapıldı.

Libya da bu üründe geçen yıla göre rekor artışın yaşandığı pazarlar arasında yer aldı. Yıllık ortalama 40-45 bin ton ürünün gönderildiği bu ülkeye, 2009'un 10 ayında 546 bin ton uzun demir çelik gönderildi. Sektörün öngörüleriyle ilgili açıklamalarda bulunan DÇÜD Genel Sekreteri Yayan, Dubai'den gelen haberlerin soğukkanlılıkla karşılandığını, sektörün karamsar bir bakış açısı içinde olmadığını söyledi. Bu ülkeye yapılan satışın, krizin başladığı dönemden bu yana kademeli şekilde gerilediğini, mevcut ihracatın da devam eden projelere yönlendirildiğini dile getiren Yayan, "Dubai'ye yapılan ihracat önceki yıllara göre yaklaşık üçte bir seviyesinde geriledi. Birçok firma bu azalışı Kuzey Afrika ve diğer pazarlara yönlendirdi" dedi.

Sektörün alternatif pazar arayışlarında çok aktif davrandığını, Körfez'de sıkıntı yaşandığında Kuzey Afrika'ya, orada olduğunda komşu ülkelere kayabildiğini dile getiren Yayan, "Son dönemde Irak, Libya, Suriye ve Lübnan pazarlarının kademeli şekilde açıldığını görüyoruz. Komşu ülkeler bizim için çok önemli pazarlar. Sektör Türkiye'nin uyguladığı komşu ülkelere açılım politikasını iyi kullanıyor. Navlun avantajımız nedeniyle diğer ihracatçı ülkelere göre üstünlüğümüz de var. Çin, bizim pazarlarımıza nüfuz etmek istiyor ama navlun ve nakliye süresi nedeniyle çok başarılı olamıyor" dedi.
 
Alacaklılar endişeli

Türkiye'de, Dubai'de yaşanan kriz soğukkanlılıkla karşılanırken uluslararası çelik üreticileri süreci kaygıyla izliyor. Dubai World'ün borçlarının geri ödemesinde gecikme olacağını açıklamasının ardından, çelik endüstrisindeki kaynaklar alacaklarını tahsil edememekten ürküyor. Dubai, mimari yapılanma yatırımları nedeniyle inşaat sektörü için önemli bir merkez olma özelliğini sürdürüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celikci-dubaiye-alternatif-ariyor_74709.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!