Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çelikte Fiyat İbresi Yukarı Yönlü

Türkiye yerel piyasasında çelik fiyatlarında artış eğilimi belirdi. Pazar kaynaklarına göre, galvaniz, hurda gibi pek çok üründe temmuzdan beri artmaya devam eden fiyatlar tüm piyasa için yukarı yönlü eğilime işaret ediyor.

Referans Gazetesi
Çelikte Fiyat İbresi Yukarı Yönlü

Türkiye yerel piyasasında çelik fiyatlarında artış eğilimi belirdi. Pazar kaynaklarına göre, galvaniz, hurda gibi pek çok üründe temmuzdan beri artmaya devam eden fiyatlar tüm piyasa için yukarı yönlü eğilime işaret ediyor.
 
Bir süredir durgun seyreden çelik fiyatlarında temmuz ayında başlayan artış eğiliminin devam edeceği kaydedildi. Galvanizden, hurdaya kadar pek çok üründe ramazan sonrası talep artışı ile yeni zamlar bekleyen pazar kaynaklarına göre Türkiye uzun vadeli bir artış trendi yaşayabilir.
Türkiye'de yerli galvanizli sac fiyatlarına zam bekleniyor. Temmuz sonundan bu yana artış gösteren fiyatların kısa zamanda içinde daha da tırmanacağını belirten uzmanlar tonu 900 doların üzerinde rakamdan söz ediyorlar.
 
Talep ramazandan sonra

Uluslararası çelik haber ağı Steel Business Briefing'in (SBB) görüştüğü büyük bir üretici, sıcak sac fiyatları yükselişte olduğundan, çok yakında yeni bir fiyat artışı daha beklenmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de 0.5mm kalınlığında galvanizli saclar 880-900 dolar/ton fiyatından satılıyor. Bu da, temmuz sonundaki 800-840 dolar/ton seviyelerine göre önemli bir artışa işaret ediyor. Türk üreticiler, fiyatları artırma planlarına rağmen, yaz dönemi ve ramazan ayı nedeniyle piyasada talebin zayıf olduğunu belirtiyor. Ancak birçoğu, ağustos sonuna doğru talebin geri geleceğine inanıyor.

Öte yandan inşaat demiri ihracat tekliflerindeki gerilemenin ardından, Türkiye'de filmaşin için yerel teklif fiyatları da küçük bir düşüş gösterdi. Türkiye'nin güney kesiminde hasırlık filmaşin için fabrika çıkış fiyatları 610 dolar/tonda seyrederken, Marmara Bölgesi'nde 595-605 dolar/tonluk fabrika çıkış fiyatları veriliyor.

Türkiye'de yerel talep hâlâ durgun seyrediyor ve talepte önümüzdeki on gün daha toparlanma beklenmiyor. SBB'nin görüştüğü tüccarlar, genel havanın kötümser olmadığını ve piyasadaki yavaşlamanın kısmen ramazan ayından kaynaklandığını belirttiler. Tüccarlar, talebin eylülde toparlanabileceğini düşünüyor.
 
Hurda fiyatları da artışta

Diğer yandan Türkiye'de yerel hurda fiyatları da yükseldi. Yerel çelik üreticileri, ithal hurdadaki fiyat artışları sonucu yerel fiyatların da yükseldiğine dikkat çekiyorlar. Çelik üreticileri hurdayı şu an 610-620 TL/ton (407-413 dolar/ton) fiyatından satın alıyor. Bundan önceki fiyatlar 590-610 TL/ton seviyesindeydi.

Çelik üreticisi Çolakoğlu, DKP hurda için satın alım fiyatlarını 18 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere 590 TL/ton (393 dolar/ton) seviyesinden 610 TL/tona (407 dolar/tona) çıkardı. Alaşımlı çelik üreticisi Asil Çelik ise DKP hurdayı 620 TL/ton (413 dolar/ton) seviyesinden satın alıyor. Çemtaş'ın hurda alım fiyatı da 610 TL/ton (407 dolar/ton) düzeyinde bulunuyor.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/celikte-fiyat-ibresi-yukari-yonlu_82191.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!