Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çelikte Yassı Mamul Dengesizliği Giderilmeli

Dünya çelik üretiminin yüzde 60’ını oluşturan yassı mamulde ithalatçı konumunda kalındığı kaydedilirken, Türkiye’nin öncelikli hedefinin bu tür ürünle

NTV-MSNBC
Çelikte Yassı Mamul Dengesizliği Giderilmeli

ünya çelik üretiminin yüzde 60’ını oluşturan yassı mamulde ithalatçı konumunda kalındığı kaydedilirken, Türkiye’nin öncelikli hedefinin bu tür ürünlerde arz/talep dengesizliğinin giderilmesi olduğu belirtildi.
Demir-çelik sektöründe, Türkiye’nin ana amacının, uzun ve yassı mamul arz/talep dengesizliğinin giderilmesi olması gerekiyor. Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş (Erdemir) tarafından üç ayda bir yayımlanan Erdemir Dergisi’nde, dünya çelik üretiminin yüzde 60 yassı ve yüzde 40 uzun ürün seviyelerinde olduğu belirtilerek, buna karşılık Türkiye’de bu oranın yüzde 20 yassı ve yüzde 80 uzun ürün şeklinde olduğu bildirildi.
Bu durumun yassı mamulde ithalatçı konumda kalınmasına yol açtığına dikkat çekildi. Türk demir çelik endüstrisinin 1980’li yıllardan sonra, sektörün talep ettiği ileri teknoloji ve kalifiye eleman ihtiyacında oldukça ilerleme gösterdiği belirtilen dergide, demir-çelik endüstrisinin dünya ekonomik krizlerinden en çok etkilenen sektör olmasına rağmen, Türkiye’nin ihracatının toplam ihracat içinde yüzde 9 payı ile tekstilden sonra ikinci sırada geldiği anlatıldı. Dergide, şunlar kaydedildi:
“Türkiye’nin ana amacı, uzun ve yassı mamul arz/talep dengesizliğinin giderilmesi olmalıdır. ERDEMİR tarafından İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları’nın devralınarak yassı mamul üretimine geçirilmesi çalışmaları, bu dengesizliğin giderilmesi yönünde atılan önemli adımlardandır. Bu yıl sona erecek Avrupa Kömür Çelik Topluluğu (AKÇT) anlaşması ile birlikte, demir-çelik sektöründeki gelişmeler AB komisyonu tarafından yönlendirilecektir. Rekabetçi Avrupa pazarında stratejik şirket birleşmelerine açık ve hazır olmak, demir-çelik endüstrimizin Avrupa’da daha da fazla söz sahibi olmasına yardımcı olacaktır.”

YASSI ÇELİK KULLANIMI ÇOK ZAYIF
Dergide, makine, boru, profil, ambalaj malzemesi, gemi ve konteynır yapımı, ev ve büro eşyaları, ısı gereçleri, otomotiv ve yan sanayi, elektrikli makine ve aletleri, tarım araçları imalatları gibi alt yapıdan çok teknolojide kullanılan yassı çelik üretiminin, toplam çelik üretimindeki payının, gelişmiş ülkelerde yüzde 54, gelişmekte olanlarda yüzde 46, AB’de yüzde 53.2, Türkiye’de ise yüzde 20 seviyelerinde olduğu belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celikte-yassi-mamul-dengesizligi-giderilmeli_1643.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!