Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Cennet’te ‘Kaçak’ Tartışması!

Antalyaspor Kulübü Başkanı Hasan Yıldırım Akıncıoğlu’nun sahibi olduğu Ant-Marin şirketince, Marmaris’in Cennet adasına yapılan otel ve marinanın kaçak olduğu, denizin izinsiz doldurulduğu ileri sürüldü. Akıncıoğlu, yapılan her şeyin yasal olduğunu savundu.

Milliyet Gazetesi
‘Cennet’te ‘Kaçak’ Tartışması!

Antalyaspor Kulübü Başkanı Hasan Yıldırım Akıncıoğlu’nun sahibi olduğu Ant-Marin şirketince, Marmaris’in Cennet adasına yapılan otel ve marinanın kaçak olduğu, denizin izinsiz doldurulduğu ileri sürüldü. Akıncıoğlu, yapılan her şeyin yasal olduğunu savundu.

Akıncıoğlu, Cennet adası olarak bilinen Adaağzı Yalancı Boğaz mevkiinde bulunan, üzerinde restoran ve çift katlı 15 bina bulunan araziyi dokuz yıl önce satın aldı.  2006’da 70 teknenin kullandığı yan koydaki araziyi mülkiyetine kattı. Bu arada arazi üzerindeki yapıların deniz kumuyla inşa edildiği ve depreme dayanıklı olmadığı tespit edildi.

Ekim 2006’da, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, güçlendirmenin belediye kontrolünde yapılmasına hükmetti. Marmaris Belediyesi, Nisan 2007’de 15 iki katlı ve bir de tek katlı binada 6.50 metre yüksekliğinde cephe düzenleme ve güçlendirme yapılabileceğine ilişkin inşaat ruhsatı verdi. Ardından, üç binanın zemin katına 1.50-1.55 metre ebatlarında odunluk adı altında zemin kat yapıldığı tespit edilince, inşaat Bayındırlık İl Müdürlüğü’nce mühürlendi.

Bu arada Marmaris Belediyesi Encümeni, 8 Kasım 2006’da iskelelerin kaçak olduğu gerekçesiyle zabıt tutarken, 1570 YTL de para cezası verdi. Ancak, Akıncıoğlu, yürütmeyi durdurma davasını kazandı.

Çevrecilerin, Akıncıoğlu hakkında, kaçak bina yaptığı, mühürleri sökerek inşaata devam ettiği, ruhsatsız iskele yaptığı, denizi doldurduğu ve Milli Parklar’a ait alandaki yolu genişleterek istinat duvarı yaptığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacağı belirtildi.

‘Her şey yasal’

Akıncıoğlu, iddialarla ilgili şunları söyledi: “Gerekli izinler var. Sadece üç binanın altı mühürlendi. Biz de buraları kapattık. Denizi doldurmadık. Çekek yerine tek çivi çakmadık. 11 bakanlıktan gerekli izinleri aldık. Maliye Bakanlığı’nın ön iznini bekliyoruz..”

Milli Parklar Müdürü Fikret Çatalkaya, “Marinaya inen yol bir metre genişletilmiş. 260 metre uzunluğunda yağmurdan korunma duvarı yapılmış ama, mevzuatımıza aykırı” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cennette-kacak-tartismasi_64043.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!