Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cennettepe, Yarı Açık Müze Olacak

İzmir Karaburun Yarımadası'nda, İzmir'den yaklaşık 60 km uzaklıktaki Çeşme'nin Ildırı köyünde yer alan Erythrai Antik Kenti'nde, Ankara Üniversitesi tarafından yürütülen kazı çalışmaları 2009 sezonunda üç ayrı bölgede sürüyor. 2007 yılından bu yana Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Gül Akalın

Yeni Asır Gazetesi
Cennettepe, Yarı Açık Müze Olacak

İzmir Karaburun Yarımadası'nda, İzmir'den yaklaşık 60 km uzaklıktaki Çeşme'nin Ildırı köyünde yer alan Erythrai Antik Kenti'nde, Ankara Üniversitesi tarafından yürütülen kazı çalışmaları 2009 sezonunda üç ayrı bölgede sürüyor. 2007 yılından bu yana Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Gül Akalın başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarından elde edilen mozaikler büyük titizlilikle temizleniyor.

Kazı Başkanı Akalın, bu mozaiklerin bulunduğu Cennettepe bölgesini kısa vadede üst örtüyle korunan, yarı açık bir müze şekline getirmeyi planladıklarını belirtti. Cennettepe'nin önünde bulunan alanı ise kültürel aktivitelerin yürütüleceği bir 'arkeoloji-kültür parkı' olarak sunmayı hedeflediklerini belirten Akalın, "Cennettepe'deki kazı alanında köyün kadınlarıyla birlikte çalışıyoruz. Mozaiklerin temizlenmesinde ve çalışmaların bütününe önemli katkıda bulunuyorlar. Amacımız Erythrai'yi tatil kasabası değil, yaşatılan bir tarih kasabası olarak ülke kültür ve turizmine kazandırmak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cennettepe-yari-acik-muze-olacak_71965.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!