Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cenova Galata Denizcilik Müzesi ve İstanbul 2010

Cenova Galata Deniz Müzesi Başkanı Maria Paola Profumo, müzecilik ve Avrupa kültür başkentiliği konularında tecrubelerini yapi.com.tr ile paylaştı.

yapi.com.tr/Neslihan Şık Glossetbr/>

2004 Avrupa Kültür Başkenti Cenova'da aynı yıl ziyarete açıldı. Cenova Galata Deniz Müzesi Başkanı Maria Paola Profumo İstanbul 2010 Forumu kapsamında, 24 Mayıs 2007 perşembe akşamı, müzeyi tanıtmak ve bilgi alışverişinde bulunmak üzere İstanbul'daydı.

Cenova Galata Deniz Müzesi Başkanı Maria Paola Profumo, Galata Deniz Müzesi Sorumlusu Mr. Pierangelo Campodonico ve delegasyonda bulunan 'Sailor's Center' yöneticilerinden Antonio Enrico Primavera ve Maria Teresa Oliva'nın da katılması planlanan toplantıda Profumo, 2004 Avrupa Kültür Başkenti Cenova'nın en önemli projelerinden olan Cenova Deniz Müzesi'ni tanıttı. Konuşmacı aynı zamanda Avrupa Kültür Başkenti programı kapsamında Beyoğlu Belediyesi ile birlikte yürütülmesi planlanan olası projeleri tartışmak için de İstanbul'da olduğunu belirtti.
Müzenin kuruluş aşamasından bahsederek başlayabilir miyiz?
Cenova Galata Deniz Müzesi, Cenova limanında yer alıyor. Cenova limanı son yıllarda çok değişti. 1992 yılında Kolombo sergisi kapsamında Renzo Piano’nun tasarımıyla bu liman bölgesi düzenlenmiş ve eski yapıların restorasyonuna başlanmıştı. Galata Müzesi bu bölgede, 2004 yılında Cenova’nın Avrupa Kültür Başkenti olması vesilesi ile kuruldu. Galata Deniz Müzesi, 4 birimden oluşan bir müze kompleksinin parçası. Diğer birimler, Commenda, Castello d’Albertis –ki bu bina da 2004’te restore edildi- ve Museo Navale di Pegli’dir.
Müzenin bölümleri ve tasarımı hakkında bilgi verebilir misiniz?
Galata, 4 kattan oluşan büyük bir yapı. Mevcut bir yapının yenilenip eklerle büyütüldüğü projenin tasarımı İspanyol mimar Vazquez Consuegra’ya ait. Yapı, büyük tekne ve gemileri ya da bunların birebir yeniden yapımlarını sergileyebilecek şekilde tasarlandı. Yani çoğu deniz müzesi gibi maketlerini değil, kendilerini sergiliyoruz. İnsanlar bu teknelere girip dolaşabiliyorlar. Video ve bilgi bölümleriyle ziyaretçilerle interaktif iletişime geçebiliyoruz.

Peki, Renzo Piano’nun Venedik Bienali’nde sergilenen projesi?
Renzo Piano 2006 yılında, Cenova kıyı şeridi için hazırladığı projeyi müzemize verdi. Bu projeyi daha önce Venedik Mimarlık Bienali’nde sergilemişti. Cenova Galata Deniz Müzesi’nde, Cenova’nın 4. yüzyıldaki görünümünü aktaran bir grafik de mevcut. Yani kentin geçmişi ve geleceğini karşılaştırmalı olarak izleyebiliyoruz.

Sergilemelerinizde açık havayı da değerlemeyi düşünüyor musunuz?
Binamızın önündeki alana bir de açık hava liman müzesi kuracağız ve burada bir askeri denizaltı yer alacak, şu an onun yenilenmesi ve tamiri ile uğraşıyoruz. Yanı sıra eski gemiler de olacak. Bu alanda balıkçılar da var ve balıkçılık da bu açık hava müzesinin konularından biri olarak düşünülüyor. Böylece müzemiz kentin kültürel, ekonomik ve sosyal değişimlerine de değiniyor olacak.

Müzenizin adı ‘Galata’, İstanbul'dan mı geliyor?
‘Galata’ Cenovalılar'ın ticaret için gittikleri bölgeye deniyor. Cenova kentinde de müzenin bulunduğu bölgeye sonradan “Galata” adı verilmiş.

İstanbul’da 2010’da Avrupa kültür başkenti olacak. Deneyimlerinizi paylaşır mısınız?
Belediye ile birlikte, 2004 için bir kurum oluşturduk. Bütün projeleri bir araya getirdik ve kentin yenilenmesi için bir plan yaptık. Elbette o yıl boyunca bir çok konferans, sergi gibi geçici etkinlikler de düzenlendi ama daha çok kalıcı bir takım yenilikler, sürdürülebilir projeler hazırlamaya çalıştık. Aslında özetle her şey kültür başkenti olduğumuz o yıl olup bitsin ve ardından her şey aynı kalsın istemedik. Bu yüzden mevcut tarihi yapıların ve müzelerin yenilenmesine ve bizimki gibi yeni müzelerin kurulmasına çalıştık.

Peki müzenizin koleksiyonunu internet üzerinde incelenebilir hale getirdiniz mi ya da böyle bir projeniz de var mı?
Bu konuyu direktörümüz daha iyi biliyor ama internete mümkün olduğunca çok şey koymak, koleksiyonumuzu dijitalleştirmek için karar aldık.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cenova-galata-denizcilik-muzesi-ve-istanbul-2010_54401.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!