Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cer Atölyeleri'ne Metin And Kütüphanesi

Geçen yıl kaybettiğimizi araştırmacı Metin And’ın 10 bin kitaptan oluşan kütüphanesi, yakında kültür ve sanat merkezi olarak açılacak cer atölyelerine taşınıyor. Geçen yıl vefatından sonra Kültür ve turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın çabalarıyla Metin And’ın kitapları, kültür ve sanat merkezinde oluşturulacak olan Metin And Sanat Kütüphenesi adıyla

Radikal Gazetesi
Cer Atölyeleri'ne Metin And Kütüphanesi

Geçen yıl kaybettiğimizi araştırmacı Metin And’ın 10 bin kitaptan oluşan kütüphanesi, yakında kültür ve sanat merkezi olarak açılacak cer atölyelerine taşınıyor. Geçen yıl vefatından sonra Kültür ve turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın çabalarıyla Metin And’ın kitapları, kültür ve sanat merkezinde oluşturulacak olan Metin And Sanat Kütüphenesi adıyla sanatseverlerle buluşacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Radikal’e yaptığı açıklamada, cer atölyelerine yapılacak kültür ve sanat merkezi inşatının yavaşladığını ve kendisinin göreve gelir gelmez özel ilgi göstererek, yapımını kısa sürede bitirdiklerini belirtti. 26 Haziran’da yapılacak bir konserle “yaza merhaba” diyeceklerini belirten Bakan Ertuğrul Günay, kısa bir süre sonra da buranın Ankaralılar’a kültür ve sanat alanında hizmet vereceğini, içindeki müzelerin ‘çekim merkezi’ olacağını söyledi.

Tarihi binanın iki ana yapıdan oluştuğunu ve eski vagon-lokomatif tamir atölyelerinin (cer atölyeleri) yapısı itibariyle İstanbul Modern gibi sergileme ve müze olmaya elverişli olduğunu söyleyen Günay, diğer binaya ise kültür ve sanat alanında isim yapmış çok önemli bir kişinin, Metin And’ın kütüphanesini taşıyacaklarını ifade etti. Günay, “Önemli bir sanat adamının kitaplığını buraya bütünüyle alıp onun adını vererek, araştırmacılara hizmet verecek bir sanat kitaplığı kuruyoruz” dedi. Metin And’ın kütüphanesinde yer alan tüm kitapları ile yıllarca derlediği sanat objelerinin burada sanatseverlerin kullanımına açılacağını belirten Günay, And’ın kızı Esra And ve kültür merkezini işletecek TURSAB yetkilileri ile bir araya gelerek anlaştıklarını müjdeledi.

30 Eylül’de açılacak

Ertuğrul Günay, “Alanda, kütüphane ihtiyacına uygun düzenlemeler yapılıyor. Sahne sanatları, tiyatro ve illüzyon konularında uzman olan Metin And’ın 10 bine yakın kitabı ve gölge oyunları ile sanat objeleri buraya taşınacak” diye konuştu. Kütüphanenin açılışının Metin And’ın ömünün birinci yılı olan 30 Eylül’de yapacaklarını söyleyen Günay, Cuma günü Devlet Opera sanatçılarının Cer Atölyeleri’nde vereceği ‘Yaza Merhaba: Üç Tenor’ konseriyle, mekanın Ankaralı sanatseverlere tanıtılacağını da söyledi. Saat 20.30’ da başlayacak ücretsiz  konserde orkestrayı Naci Özgüç yönetecek, şarkıları Aykut Çınar, Ayhan Uştuk ve Şenol Talınlı söyleyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cer-atolyelerine-metin-and-kutuphanesi_70124.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!