Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cer Çelik 77 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Cer Çelik, 1157 kişiye istihdam sağlarken, 77 milyon dolarlık yeni yatırıma hazırlanıyor. Yeni yatırımlar 350 kişiye daha iş imkanı yaratacak olan Cer Çelik, 13 milyon dolar da çevre yatırımı yaptı. Cer Çelik İcra Kurulu Başkanı Zeki Tanyeri, küresel krize rağmen yatırımdan vazgeçmediklerini belirterek, kriz en çok otomotiv ve demir çelik

Yeni Asır Gazetesi
4 Cer Çelik 77 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Yıllardır kapalı kalan Metaş'ı 2006 yılında satın alarak bugüne kadar 200 milyon TL yatırım gerçekleştiren Cer Çelik, 1157 kişiye istihdam sağlarken, 77 milyon dolarlık yeni yatırıma hazırlanıyor. Yeni yatırımlar 350 kişiye daha iş imkanı yaratacak olan Cer Çelik, 13 milyon dolar da çevre yatırımı yaptı. Cer Çelik İcra Kurulu Başkanı Zeki Tanyeri, küresel krize rağmen yatırımdan vazgeçmediklerini belirterek, kriz en çok otomotiv ve demir çelik sektöründe hissedilmesine rağmen en az işçi çıkaran işletmeler arasında yer aldıklarını kaydetti.

Eskisinden iyi

Türkiye'nin en köklü ve İzmir'in de önde gelen tesislerinden olan Metaş'ı TMSF'den alarak, 200 milyon TL civarında yatırımla ülkeye kazandırdıklarını ifade eden Tanyeri, tesisinin eski günlerinden daha iyi bir duruma geldiğini söyledi. Tesisi, arazisini değerlendirmek için aldıkları yönünde bazı söylentilerin çıktığını dile getiren Tanyeri, kriz ortamına rağmen tesise yaptıkları yatırımları durdurmadıklarını, son olarak özel çelik üretimi için yeni bir yatırım başlattıklarını söyledi.

İzmir'e inandıklarını ve bu kentte büyümeye devam edeceklerini dile getiren Tanyeri, şöyle konuştu: "Artık özel çeliklere yöneliyoruz. Yatırımın temelini attık. Makinelerimizin hepsi geldi. 77 milyon dolar civarında bir yatırım olacak. Bu yatırımla 1.157 olan toplam çalışan sayısına, 350 kişiyi daha ekleyeceğiz. Türkiye, yılda yaklaşık 1,3 milyar dolarlık özel çelik ürünleri ithalatı yapıyor. Bu yatırımla amacımız, bu ithalatı azaltmak ve ikame yaratmak. Biz bu tesisi inşaat demiri üretmek için almadık. Katma değeri yüksek ve ülkenin ihtiyacı olan ürünlere yöneleceğiz."

Üretim sürüyor

Krizin en çok otomotiv ve demir çelik sektörlerinde hissedildiğini, bu dönemde düşürmelerine rağmen üretimini durdurmayan tek demir çelik tesisi olduklarına dikkat çekerek, çok az miktarda işçi çıkardıklarını dile getirdi. Çevre yatırımlarına da önem verdiklerini dile getiren Tanyeri, 13 milyon dolarlık toz tutma ünitesini devreye soktuklarını belirterek, fabrikanın yanından geçenlerin bu yatırım sayesinde fabrikanın çalışmadığını düşündüğünü kaydetti.

Enerji ve doğalgaz desteği bekliyoruz

Mısır ve Libya başta olmak üzere Kuzey Afrika'dan gelen siparişlerde hareketlilik yaşandığını ancak, Türkiye'nin en büyük alıcısı olan Dubai'de durgunluğun devam ettiğini söyleyen Tanyeri, gelecek dönem için iyimser olduklarını ifade etti. Türkiye'nin uzun demir üretiminde yüzde 43'lük paya sahip olduğunu, bunun gelecekte de devam edeceğine inandıklarını dile getiren Tanyeri, sektörün krizden çıkabilmesi için Eylül ayında hükümete, tedbir alınması çağrısında bulunduklarını, otomotiv için önlem alınmasına rağmen demir çelik için henüz bir şey yapılmadığını ifade etti. Sektörün enerji giderlerinin son 8 ayda arttığını, özellikle bu konuda bir destek talebinin bulunduğunu ifade eden Tanyeri, "Demir çelik sektörü, KDV indirimi değil enerji ve doğal gaz desteği bekliyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cer-celik-77-milyon-dolar-yatirim-yapti_69886.html

Read Comment Section
4 Yorum Yorum Yaz
  • bu ısyerıne ıhtıyacımız var ızmır olarak zekı beye guvenıyoruz fabrıkamız tekrar faal duruma gelecektır YANITLA
  • inşallah en kısa zamanda tekrar açılır onca insan ekmek yiyor ordan bu kadar kısa sürede böyle olmamalıydı... YANITLA
  • krizden dolayı çıkarılan işçiler ne zaman alınacak...bilgisi olan var mı? YANITLA
  • kriz bizim fabrikayı da vurdu ite kalka çalışıyorduk ama artık nefesimiz yetmedi fabrikamız kapalı şu an bekliyoruz inşallah açılır YANITLA
4 yorumdan 4 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!