Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çerkezköy OSB Kendi Yatırımını Yaptı

Siyasilerden ‘bir süre daha’ umudunu kesen sanayici, maliyetleri indirmek için kendi başının çaresine bakıyor. Yıllık cirosu 20 milyar doları aşan 242 fabrikalı Çerkezköy OSB’nin yönetimi, ‘elektrik, buhar ve atık bertaraf maliyetlerini düşürmek, su ihtiyacını karşılamak için kendi yatırımını yapıyor.

yapı.com.tr
Çerkezköy OSB Kendi Yatırımını Yaptı

Geçici hükümet yeni hükümet kuruluna kadar Anayasa gereği icraat yapamayacak. Sanayicinin en ihtiyaç duyduğu yapısal reformlar yine başka bahara kalacak. Hürriyet'ten Sadi Özdemir'in haberine göre, işte tüm bu belirsizlik ortamında sanayici artık kendi başının çaresine bakıyor. Siyasi istikrarın kaybolduğu bir ortamda yeni yatırımlarını büyük ölçüde erteleyen bazı sanayiciler mevcut fabrikalarda ise genel maliyetleri düşürmek için kendi çözümünü üretiyor.

Faal durumda 242 fabrikası bulunan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin (ÇOSB) Yönetimi, bölgedeki fabrikaların üretim maliyetlerini düşürmek amacıyla kömürle çalışacak buhar tesisleri, atık kurutma yakma tesisi, su ihtiyacına cevap verecek bir baraj, daha önce kurdukları teknik lisenin yanına da meslek yüksek okulu inşa edecek. ÇOSB Başkanı Eyüp Sözdinler, “Sanayici olarak en önemli sorunumuz enerji maliyetleri. Doğalgazlı enerji santralımız var ama maliyetleri daha da düşürmemiz lazım. Bunu için kömürle buhar üretimine yatırım yapacağız. Bu yatırımla sanayicimizin enerji maliyeti yüzde 24 düşecek” dedi.

Bu yatırım için ilk başta 3 milyon doların harcanacağını belirten Sözdinler, şöyle devam etti: “5 tane böyle santral kuracağız. Ayrıca su temini için baraj projemiz vardı. DSİ’den proje çıktı, kamulaştırmayı tamamlayıp (bedellerini biz ödüyoruz) yakında temelini atacağız. Bu da, 50 milyon liralık bir yatırım olacak. Bu sayede OSB’nin su ihtiyacını tamamen karşılayacağız.”

Sanayi atıklarının bertarafının da fabrikalar için önemli maliyet olduğunu vurgulayan Sözdinler, bu konudaki çözümü de şöyle anlattı: “Atık çamuru kurutulacak ve yakılacak ki o da enerji olarak dönecek. Şu an atıklarımızı bertaraf etmek için üzerine para ödüyoruz. O maliyetten de kurtulacağız. Bu yatırım için de teklifleri alıyoruz. Günlük 100-120 ton atık çıkıyor. İlk etapta 60 tonluk bir tesis kuracağız. Bu da 2 milyon euroluk bir yatırım olacak. 1 yıl içinde tamamlarız.”

"Yatırımlar erteleniyor"

ÇOSB Başkanı Eyüp Sözdinler, OSB içinde çok az boş yer kaldığını, halen 20 fabrikanın inşa halinde bulunduğunu söyledi. Başkan Sözdinler, “Bunlar başlamış yatırımlar. Bazı yatırımlar ertelendi. Sanayinin durumu son dönemde çok iyi değil. Çünkü hükümet kurulamadı ve seçime gidiyoruz. Bir an önce belirsizliklerin kalkması lazım. O zaman ertelenmiş yatırımlar da başlar. Yatırım niyetinde olanlar ki içlerinde yabancılar da var şu anda bekliyorlar” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cerkezkoy-osb-kendi-yatirimini-yapti_133759.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!