Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çeşme 'Çiftlik' İstemiyor

İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Hakkı Berksü, Çeşme'nin 10 mil açıklarında kurulmak istenen ikinci orkinos çiftliğinin yerinin değiştirilmesini istediklerini, ancak sonuç alamadıklarını belirterek, "İl özel idare olarak kira bedelini tespitten başka yetkimiz yok" dedi.

Cumhuriyet Gazetesi
Çeşme 'Çiftlik' İstemiyor

arattığı çevre kirliliğiyle başta turizmciler olmak üzere bir çok sektör ve kişinin tepkisini toplayan balık çiftlikleri gündemdeki yerini koruyor. İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Hakkı Berksü, Çeşme'nin 10 mil açıklarında kurulmak istenen ikinci orkinos çiftliğinin yerinin değiştirilmesini istediklerini, ancak sonuç alamadıklarını belirterek, "İl özel idare olarak kira bedelini tespitten başka yetkimiz yok" dedi.

Son yılların gözde turizm beldelerinden ve korunmuş doğasıyla dikkat çeken Çeşme Yarımadası, yine balık çiftliklerinin tehdidi altında. Çeşme-Karaburun arasındaki bölgede kurulmak istenen orkinos çiftliğiyle ilgili yurttaşların tepkileri üzerine il genel meclisi araştırma başlattı. İl encümen üyeleri Mehmet Şenel ve Dilaver Koğ, kiraladıkları tekneyle çiftlikleri inceledi.

İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Hakkı Berksü, çiftliğin yerinin değiştirilmesini teklif ettiklerini ancak sonuç alamadıklarını belirterek, "Çiftlik Tarım Bakanlığı tarafından koordinatları belirlenerek ruhsat almış. Özel İdare olarak sadece deniz yüzeyinin kira bedelini belirleme yetkimiz var. Balıkçılar ve ilgililer tarafından çiftliğin konuşlandığı yerin akıntı nedeniyle büyük kirliliğe yol açacağı söylenmekter. İl tarım müdürlüğüne konuyu ilettik, koordinatların değiştirilmesini teklif ettik ama sonuç alamadık. İl tarım müdürlüğü kirliliğin söz konusu olmayacağını savunuyor" dedi.

İzmir İl Genel Meclisi Encümen Üyesi Dilaver Koğ, balık çiftliği kurmak için şu ana dek kendilerine 60'ın üzerinde başvuru yapıldığını, hükümetin bunlarla ilgili plan program belirlemesi gerektiğini söyledi. Koğ, Çeşme'yle Karaburun arasındaki orkinos çiftliklerinde inceleme yaptıklarını belirterek, "İzmir'e balık çiftlikleri konusunda bir akın var. Burayı ikin bir Bodrum yapmayalım. İzmir'in gözbebeği Çeşme'yi de bu çiftliklerle doldurursak turizmi tamamen baltalamış oluruz. Ancak diğer yandan ülkenin balık gereksiniminin karşılanması gerekiyor. Bunun için hükümetin bir an önce planlama yapması gerekiyor" diye konuştu.

Çeşme Turizm Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel , alınan kararın ilçe turizmine büyük zarar vereceğini belirterek, "Mavi Körfez'e orkinos çiftliği kararını şiddetle kınıyorum. Çeşme sahillerine, insanların denize girdiği, yüzdüğü, teknelerin, yatların dolaştığı yerlere bırakalım balık çiftlikleri kursunlar. Bizler de Çeşme ve ülke turizmine kazandırmayı, gece gündüz çalışmayı bırakalım balık çiftliği kuralım. Başka yer mi yok? Yatırıma, balık çiftliklerine karşı değiliz, ancak Ilıca sahillerine hakim bir koya tüm Çeşme sahillerini etkileyecek yere bu denli büyük orkinos çiftliği kurmak turizmi baltalar'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cesme-ciftlik-istemiyor_46801.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!