Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çeşme’nin Rüzgarı Ankara’ya

Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nun son toplantısının gündemini rüzgar santralları oluşturdu. Kurul, Çeşme Yarımadası’nda yaklaşık 1.3 milyar liralık yatırımla yapılacak santrallar için kolları sıvadı. Santrallerde üretilecek elektriğin ulusal şebekeye iletilebilmesi için gerekli iletim

Hürriyet Ege
Çeşme’nin Rüzgarı Ankara’ya

Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nun son toplantısının gündemini rüzgar santralları oluşturdu.

18 santral üretilecek

Kurul, Çeşme Yarımadası’nda yaklaşık 1.3 milyar liralık yatırımla yapılacak santrallar için kolları sıvadı. 12 yatırımcı firma tarafından yapılacak 460 megawatt gücündeki 18 rüzgar enerji santralında üretilecek elektriğin ulusal şebekeye iletilebilmesi için gerekli iletim hattı yatırımlarının hızlandırılması için Ankara’daki yetkililerin kapısı çalınacak. Kurul üyesi Tufan Ünal, yatırımcı firmaların üstlerine düşen yükümlülükleri yerine getirdiğini, ancak altyapı yatırımları konusunda beklenen adımların henüz atılmadığını, sürecin hızlandırılması için Ankara’ya gitme kararı alındığını açıkladı.

50 milyonluk yatırım

Ünal, “Kurul olarak Enerji Bakanlığı’na derdimizi anlatacağız. Bölgede yapılacak yatırımın tutarı az bir rakam değil. İletim hattı yapılmadan rüzgar santralları yatırımını gerçekleştirmek mümkün değil” dedi. TEİAŞ’ın iki trafo ve iletim hattını inşa edeceği, yaklaşık 50 milyon liralık altyapı yatırım maliyetinin ise bölgede yatırım yapan firmalar tarafından karşılanacağı belirtildi.

 

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/cesmenin-ruzgari-ankaraya_78497.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!