Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çeşme'nin Yatırım Planı Yıl Sonuna Kadar Tamam

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizm sektörüne yeni yatırım çekmek için yaptıkları planlamaların çeşitli engellerle karşılaştığını belirterek, "Mahalle mektubu gibi gelişigüzel dilekçelerle yapılan itirazlar sonucu bir çok plan iptal oldu. Türkiye'de yatırım için kaynak olmasına rağmen arazi üretmekte zorlanıyoruz" dedi. Günay, Çeşme

Referans Gazetesi
Çeşme'nin Yatırım Planı Yıl Sonuna Kadar Tamam

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizm sektörüne yeni yatırım çekmek için yaptıkları planlamaların çeşitli engellerle karşılaştığını belirterek, "Mahalle mektubu gibi gelişigüzel dilekçelerle yapılan itirazlar sonucu bir çok plan iptal oldu. Türkiye'de yatırım için kaynak olmasına rağmen arazi üretmekte zorlanıyoruz" dedi. Günay, Çeşme yatırım planlarını ise yıl sonuna kadar tamamlayacaklarını açıklayarak "Ege'yi kitle turizmine teslim olmayacak şekilde planlayacağız" dedi.

Çeşme Ilıca Otel'de cumartesi günü AK Parti Genel Başkan Vekili Nükhet Hotar Göksel, AK Parti İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi, İzmir Valisi Cahit Kıraç ile beraber turizm sektörünün yetkilileriyle bir araya gelen Günay, bazı yörelerde hukuki gerekçelere çok uygun olmayan itirazların, aynı özensizlikle karara bağlandığını söyledi. Kendisinin de bir hukukçu olduğunu ifade eden Günay, "Elimde bir yürütmeyi durdurma kararı var. Mahalle mektubu gibi. Ama yürüyen üç işlemi de durduruyor. Biz mahkeme kararlarına itirazımızı yapıyoruz. Sonuç alıyoruz ama aylar belki de yıllar sürüyor" diye konuştu.

Ecrimisil sorunu çözülecek

Bakanlığın Çeşme Yarımadası'nda planlama yapma yetkisinin yürütmesinin durdurulduğunu hatırlatan Günay, bir yandan mahkeme kararına itiraz ederken, diğer yandan da yarımada için hazırladıkları turizm kentleri projesi için çalışmalara devam ettiklerini dile getirdi. Günay, yörede yıl sonuna kadar turizm sektörü için yeni yatırım alanları oluşturacaklarını açıkladı. Turistik işletmelerin kıyı kullanım bedelinin (ecrimisil) çözmek için Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile görüşmelere başladıklarını belirten Günay, 15 gün içinde Çeşme'deki otellere nefes aldıracak bir gelişme olacağını söyledi.

Müze girişlerine zam

Antalya'nın milyonlarca turistin geldiği bir bölge olduğunu da dile getiren Günay, Çeşme ve Ayvalık başta olmak üzere Ege kıyılarını ise kitle turizmine teslim olmayacak şekilde planlamak istediklerini söyledi. Vali Cahit Kıraç ise, bölgede yeni yatırımlar için imar çalışmalarının devam ettiğini belirterek, 100 binlik planların tamamlandığını, 25 binlik planların ise kasım ayında onaylanacağını söyledi.

Öte yandan Bakan Günay, ören yerlerinin giriş ücretlerininin 1 Ağustos'tan itibaren artırıldığını söyledi. Günay, "Bir Ayasofya'nın, Topkapı'nın giriş ücretleri çok düşüktü. Büyük merkezleri 20 YTL'ye, diğer yerleri 10 YTL'ye yükselttik" dedi.

Çeşme'deki turizmci ne istiyor?

Tayfun Başkurt: Çeşme Altın Yunus Oteli Genel Müdürü

Çeşme kür merkezi olabilir

Bugün bütün Avrupa ülkeleri kür turizmine yöneldi. Almanya'da 16 milyondan fazla insan kür tedavisi oluyor. Çeşme termal kaynakları ile Avrupa'nın kür merkezi olabilir. Kür tedavisinin önleyici tıp hizmetleri kapsamında sosyal güvenlik kapsamına alınmasını istiyoruz.

Oğuz Özkardeş: Ilıca Otel Sahibi

Bakanlık bizden proje istesin

Turizm sektörü olarak alt komiteler kurup her konuda bölgenin gelişmesi için ortak akıl toplantıları yapmak zorundayız. Biz bakanlıktan çok şey istiyoruz, onlar da bizden projeler istemeli.

Veysi Öncel: Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı

Tanıtım desteği verilmeli

Turist kenti İzmir'e hala bir turizm il müdürü atanmadı. Tur operatörlerine Çeşme'yi tanıttık. Kendileri burayı çok sevdiler ve gelip yerleştiler. Ama turisti yine bize getirmediler. Yöreyi tanıtmak için destek gerekli.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cesmenin-yatirim-plani-yil-sonuna-kadar-tamam_62929.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!