Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Çevre Delisi" Erdoğan'ın Çevrecilere Tahammülü Yok

Başbakan Erdoğan'ın İkizdere Vadisi'nde HES açılışı yapmasını yöredeki çevreciler protesto bile edemedi. Erdoğan'ın korumaları 'Turizme Evet, HES'lere Hayır' ve "Dereler Özgür Akacak" afişleri korumalarca yırtıldı. Olay savcılığa taşındı.

bianet.org
"Çevre Delisi" Erdoğan'ın Çevrecilere Tahammülü Yok

Başbakan Erdoğan'ın İkizdere Vadisi'nde HES açılışı yapmasını yöredeki çevreciler protesto bile edemedi. Erdoğan'ın korumaları 'Turizme Evet, HES'lere Hayır' ve "Dereler Özgür Akacak" afişleri korumalarca yırtıldı. Olay savcılığa taşındı.

Yerel Viçe gazetesi, Rize'de Hidroelektrik Santral (HES) açılışı yaparken çevreci hareketi suçlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, dava süreci devam eden HES'lerin açılışını yaptığı için "hukuku göz ardı etmekle eleştirdi.

"Erdoğan Yargıyı Yok Saydı!" başlıklı haberde, HES'lere karşı gelişen protestolar ve verilen hukuk mücadelesine karşın Başbakan Erdoğan'ın HES'lerin hukuksuzluğunu adeta onayladığı savunuldu.

Erdoğan, sivil toplum örgütlerinin uyarılarına karşın, deneme üretimine başlamasıyla İkizdere Deresi'ni kurumanın eşiğine getiren Sanko Holding'e ait Cevizlik HES projesinin açılışını yaptı.  Açılışı yapılan HES, İkizdere Vadisinde kurulması planlanan 24 HES projesinden sadece biri.

Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Şan ve İkizdere temsilcisi İsmet Ekşi, Başbakan Erdoğan'ın İkizdere Vadisi'ndeki açılış töreninden önce tören alanına giderek burada bir basın açıklaması yaptı.

Polis pankart ve afişlere dayanamadı!

Ekşi'nin açıklamasına çevrecilerin avukatı Remzi Kazmaz, Derelerin Kardeşliği Platformu Bileşenleri ile Yürütme Kurulu Üyesi Saltuk Deniz, İkizdere Derneği temsilcileri, İHD Rize temsilcisi Günay Karafazlı, Çağdaş Gazeteciler Derneği temsilcisi Gençağa Karafazlı, Andon Derneği temsilcisi Kazım Delal ile çevreciler de destek verdi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı vadide Rize, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Erzurum'dan gelen özel tim birimleri de görev yaptı.

Başbakan'ın katılacağı açılış töreni nedeniyle vadi üzerinde asılan 'Turizme Evet, HES'lere Hayır', 'Suyumuza Dokunma', 'Dereler Özgürdür Özgür Akacak' şeklindeki çeşitli afiş ve pankartlar güvenlik birimlerince indirildi.

Polis, Cevizlik HES'in önüne gitmek istediklerinde çevrecilerin üzerine aradı, ellerindeki afiş ve pankartlar ile basın açıklaması metinlerine el koydu. Tören alanının içerisine girmeden gazetecilere açıklama yapan çevreciler, açılışın yasal olmadığını ve açılış törenini protesto ettikten sonra Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını belirttiler.

Ekşi: Bu açılışı durup izleyecek değiliz

İsmet Ekşi, yaptığı açıklamada, "Bu yasal bir açılış değildir. Bu proje mahkemeliktir. Hukuki süreç devam etmektedir. Öyle anlaşılıyor ki, yargı ve mahkemeler henüz kararını vermeden kararı başbakan vermiştir" dedi.

Başbakanın, hukuk tanımaz bir şekilde, yargıyı da yok sayarak açılış yaptığına dikkat çeken Ömer Şan, bu HES'in bir süre önce deneme üretimine başladığını ve bu nedenle İkizdere deresinin kuruma aşamasına geldiğini anımsattı.

Afiş yırtan korumalar şikayet edildi

Çevrecilerin yolu "Dereler Özgür Akacak" yazılı afişlerine el koymak isteyen Başbakanlık korumalarınca kesilince itiş kakış ve sert tartışmalar yaşandı.Korumlar, bu kez Kazmaz'ın elindeki Derelerin Kardeşliği Platformu afişlerini yırttı. İkizdere İlçe merkezinden yeniden toplanan çevreciler Kazmaz'ın hazırladığı suç duyurusu dilekçesini Cumhuriyet Başsavcılığına verdi. (EÖ)

 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-delisi-erdoganin-cevrecilere-tahammulu-yok_81919.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!