Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevre Duyarlılığı Doğal Taşa Olan İlgiyi Tavan Yaptırdı

Group Liva Şirketler Grubu Liva Concept Markası Yöneticisi Serdar Savaş, “Son yıllarda çevre duyarlılığının ve ekolojik yaşama olan ilginin artması, doğal taşın mimarlar ve tasarımcılar tarafından daha fazla tercih edilmesini sağladı” dedi.

Hürriyet Ankara
Çevre Duyarlılığı Doğal Taşa Olan İlgiyi Tavan Yaptırdı

Group Liva Şirketler Grubu Liva Concept Markası Yöneticisi Serdar Savaş, “Son yıllarda çevre duyarlılığının ve ekolojik yaşama olan ilginin artması, doğal taşın mimarlar ve tasarımcılar tarafından daha fazla tercih edilmesini sağladı” dedi.

Konut projelerinde doğal taş uygulamalarına imza atan Group Liva Şirketler Grubu Liva Concept Markası Yöneticisi Serdar Savaş, dünyadaki doğal taş rezervlerinin önemli bir kısmına sahip olan Türkiye’de bu sektörün yeterince tanınmadığını belirtti.

Türkiye’nin, dünyanın en eski doğal taş üreticilerinden biri olduğunu belirten Savaş, “Dünya doğal taş rezervlerinin yüzde 40’ını bünyesinde bulunduruyor. Türkiye bu fırsatı daha iyi kullanmalı” dedi.

Sektörün büyüme hızının dünya ortalamasının üzerinde olduğunu hatırlatan Savaş, şunları söyledi:

“Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son yıllarda çevre duyarlılığının ve ekolojik yaşama olan ilginin artması, doğal taşın mimarlar ve tasarımcılar tarafından daha fazla tercih edilmesini sağladı. Doğallığa ve estetiğe olan düşkünlük yeni konut projelerinde de kendini gösteriyor. Son beş yılda doğal taş sektöründe çok büyük gelişmeler oldu. Özellikle lüks konut projeleri sektörün gelişiminde ve pazarın büyümesinde çok büyük rol oynadı. Türk insanı yaşam alışkanlıklarını değiştiriyor.

Bir milyar dolarlık pazar

Osmanlı’dan kalma dekorasyon anlayışı yerini doğal taşın güzelliğine bıraktı. Dünyada saraylar, opera binaları, iş merkezleri gibi prestijli mekanlarda kullanılan doğal taşlar bulundukları mekanlarda farklı bir atmosfer yaratıyor.

Granit, doğal taşlar içinde en çok itibar gören malzeme. Mermer, traverten, granit gibi doğal yapı malzemeleri artık binaların içinde ve dışında geçmişe göre daha fazla tercih ediliyor. Prestijli yapı malzemesi olarak da bilinen doğal taşlara son yıllarda Türkiye’de gösterilen talepte yüzde 35-40 artış oldu. Doğal taşın Türkiye’de pazar büyüklüğü 1 milyar doları buluyor. Türkiye’de son dönemde konutlarda en çok kullanılan granit, genellikle ithal ediliyor. İnşaat sektörünün, Türkiye’nin dünyada önemli rezervlere sahip olma şansını daha iyi kullanması gerekiyor.

Doğal taşlar, yapıyı sağlamlaştırıyor, dış etkenlerden koruyarak yapı içi iklimi muhafaza ediyor ve bakım istemiyor. Islak zeminler başta olmak üzere evin her bölümünde kullanılabiliyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-duyarliligi-dogal-tasa-olan-ilgiyi-tavan-yaptirdi_85056.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!