Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevre Gününde Betonlaşma Uyarısı

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Orhan Sarıaltun, Ankara'da yıllardır süren, dere yatakları ve vadilerdeki betonlaşmanın artarak devam ettiğini belirtti.

yapi.com.tr / AA
Çevre Gününde Betonlaşma Uyarısı

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Orhan Sarıaltun, Ankara'da yıllardır süren, dere yatakları ve vadilerdeki betonlaşmanın artarak devam ettiğini belirtti.

Sarıaltun, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Ankara'nın bu coğrafi yapısının, dere yataklarının ve Ankara Çayı'nın açık ve yeşil alan olarak korunmasının, yaşanılan sel felaketlerinden kurtulmak için ne kadar önemli olduğunu açıkça ortaya koyduğunu ifade etti.

Ankara'da yıllardır süren, dere yatakları ve vadilerdeki betonlaşmanın artarak devam ettiğini ve bunların önümüzdeki dönem için Ankara Projeleri olarak sunulduğunu ifade eden Sarıaltun, şunları kaydetti:

''Ankara'da 'planlama' veya 'çılgın proje' adı altında, dere yataklarının yapılaşmaya açılması, arazi kazanma hırsı ile derelerin ve vadilerin, Atatürk Orman Çiftliği'nin yok edilmesi, kaçak yapı alanlarında 'kentsel dönüşüm' adı altında yapılan yasallaştırma ve yoğunlaşmalar, yaşanan sel felaketlerinin devam edeceğinin habercisidir. Ankara kentsel yerleşim alanında giderek artan biçimde yaşanan sel, toprak kayması gibi felaketlerin 'doğal afet' veya beklenmedik yoğunlukta yağış olarak tanımlanması mümkün değildir. Yaşananlar hukuka uymayan, hiçbir teknik ve bilimsel gerçeğe dayanmayan, akıldışı yaklaşımların sonucu ortaya çıkan çevre felaketidir.''

ETİKETLER: kurum çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-gununde-betonlasma-uyarisi-_87707.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!