Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevre Kirliliği Cezası Yüzde 7 Zamlandı

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın yeni tebliğiyle çevre kirliliği cezaları yüzde 7.8 artırıldı. Resmi Gazete'de dün yayımlanan tebliğde, 2872 Sayılı Çevre Kanunu'ndaki idari para cezalarında her yıl yeniden değerleme oranında artış yapıldığı anımsatıldı.

Milliyet Gazetesib>Çevre ve Orman Bakanlığı'nın yeni tebliğiyle çevre kirliliği cezaları yüzde 7.8 artırıldı. Resmi Gazete'de dün yayımlanan tebliğde, 2872 Sayılı Çevre Kanunu'ndaki idari para cezalarında her yıl yeniden değerleme oranında artış yapıldığı anımsatıldı.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2006 yeniden değerleme oranı yüzde 7.8 olarak tespit edildiği için, idari para cezalarında aynı oranda artış uygulanacağı açıklandı.

31 Aralık'a kadar geçerli
Yeni cezalar 31 Aralık'a kadar geçerli olacak. Her türlü atık ve artığı, çevreye zarar verecek şekilde mevzuata aykırı olarak ortama verenlere ve emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 500 YTL yerine 539 YTL ceza uygulanacak. Standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine de 1000 YTL yerine 1078 YTL ceza kesilecek.

Hava kirliliği yönünden önemli etkileri nedeniyle kurulması ve işletilmesi gerekli tesislerle ilgili mevzuata aykırı haraket edenlere 24 bin YTL yerine 25 bin 872 YTL ceza verilecek. Kanundaki hükümlere aykırı olarak anız yakanların cezası da dekar başına 21.56 YTL olacak. Koruma esaslarına aykırı olarak içme ve kullanma suyu alanlarına sulama ve drenaj kanallarına atık boşaltanlara 51 bin 744 YTL ceza kesilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-kirliligi-cezasi-yuzde-7-zamlandi_51409.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!