Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevre Savaşı Riski Yüzde 50

İngiltere’nin Exeter kentindeki Hadley İklim Tahmini ve Araştırmaları Merkezi’nin uzmanları gelecek yüzyılda insanoğlunun başta su ve tarım ürünleri olmak üzere azalan veya yok olmaya yüz tutan kaynaklar için savaşabileceğine dair savı yineledi. Bu savın Avrupa boyutuna odaklanan uzmanlar, sıcaklıkların savaş çıkaracak boyuta gelmesini önleme

Cumhuriyet Gazetesi
Çevre Savaşı Riski Yüzde 50

Bilim insanları, küresel ısınmanın kuraklığa neden olarak gelecekte milyonlarca insanı yaşadıkları bölgeleri terk etmeye zorlayabileceğini, su ve diğer yaşam kaynakları için çatışmaların çıkabileceğini birçok kez dile getirmişti. İngiltere’nin Exeter kentindeki Hadley İklim Tahmini ve Araştırmaları Merkezi’nin uzmanları gelecek yüzyılda insanoğlunun başta su ve tarım ürünleri olmak üzere azalan veya yok olmaya yüz tutan kaynaklar için savaşabileceğine dair savı yineledi. Bu savın Avrupa boyutuna odaklanan uzmanlar, sıcaklıkların savaş çıkaracak boyuta gelmesini önleme şansını yüzde 50 olarak belirledi. Başka deyişle, sıcaklık artışının savaş çıkaracak boyuta gelme riski de yüzde 50.

İngiliz iklim uzmanlarının bu hafta Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, aralık ayındaki Birleşmiş Milletler Çevre Doruğu’na hazırlık toplantısı olarak düzenlenecek konferansta açıklayacağı saptamalarına göre küresel ısınmanın başlıca nedeni olan sera gazı salımının 2015’ten başlayarak 2050’ye kadar her yıl yüzde 3 azaltılması hedefine ulaşılırsa bile sıcaklık artışının 2 derecenin üzerine çıkmasını engelleme şansı yüzde 50. İki derecenin üzerindeki artış ise özellikle Avrupa’nın güneyinde kuraklığa, ekim yapılacak alanların yok denecek kadar azalmasına, hayvan ve bitki türlerinin üçte birinin yok olmasına, ekilen ürünlerin büyük çoğunluğunun zarar görmesine; sıtma, dengue humması gibi hastalıkların salgınlarına neden olarak savaşa zemin hazırlayabilir. 2050’ye kadar yüzde 3’lük azalma sağlanabilirse sera gazı emisyon miktarı 1990’dakinin yarısına inmiş olacak, ancak yukarıda da belirtildiği gibi sera gazı emisyonlarını bu seviyeye indirerek sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutma şansı sadece yüzde 50.

Uzun lafın kısası, 2012’de süresi bitecek olan Kyoto Protokolü’ne alternatif arayışın sürdürüleceği Kopenhag Konferansı’na katılacak olan Dr. Jason Lowe ve arkadaşlarına göre insanoğlunun, Avrupalı liderlerin artışı 2 dereceyle sınırlandırmak amacıyla yeşil ışık yaktığı, sera gazı salımında yüzde 3’lük azaltmaya gidilmesiyle bile -ki bu ciddi bir oran- küresel ısınmanın savaş çıkartacak boyutlara ulaşmasını engelleme şansı yarı yarıya!

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-savasi-riski-yuzde-50_67252.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!