Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevre ve Enerjiye 1 Milyar Dolarlık Kredi

Dünya Bankası (DB), 2010 yılında çevre ve enerji sektörlerine yönelik 1 milyar dolarlık finansman sağlayarak rekor kıracak. DB, program kredilerinin tamamı kapsamında ise bu yılın ilk yarısında toplam 2 milyar dolarlık kredi kullandıracak. Kesinleşmemiş finansman programına göre, bu rakamın 1 milyar doları enerji ve iklim değişikliğine ayrıldı.

Gazete Haber Türk
Çevre ve Enerjiye 1 Milyar Dolarlık Kredi

Dünya Bankası (DB), 2010 yılında çevre ve enerji sektörlerine yönelik 1 milyar dolarlık finansman sağlayarak rekor kıracak. DB, program kredilerinin tamamı kapsamında ise bu yılın ilk yarısında toplam 2 milyar dolarlık kredi kullandıracak. Kesinleşmemiş finansman programına göre, bu rakamın 1 milyar doları enerji ve iklim değişikliğine ayrıldı. Böylece bu kredi miktarı çevre ve enerji alanında bugüne kadar verilen en büyük DB kredisi olacak. 2 milyar dolarlık paketin geri kalan kısmı ise istihdam ve büyümeyi destekleme amaçlı olarak kalkınma projesine gidecek. Böylece DB, Türkiye'yi yatırımlar ve kriz sonrası ekonomik iyileşme alanlarında desteklemiş olacak. DB'nin enerji ve çevre konularını kapsayan ve şimdilik 1 milyar dolar olarak öngörülen krediyi ise 29 Nisan tarihinde serbest bırakması planlanıyor.

Dünya Bankası, bu yılın ilk kredi dilimini çevre ve enerji sektörlerine yönelik kullandıracak. "Çevresel Sürdürülebilirlik ve Enerji Sektörü Kalkınma Kredisi" adı altında 1 milyar dolarlık finansman sağlanması hedefleniyor. Bu kredi ile 9'uncu Kalkınma Planı kapsamındaki hedefler ve Türkiye'nin kriz yönetiminin ardından kriz sonrası iyileşme dönemindeki ekonomik büyümesi desteklenmiş olacak.

Proje bilgi dökümanına göre, enerji sektörünün sera gazı emisyonlarına önemli ölçüde etkisi bulunuyor. Sera gazı emisyonunun azaltıcı çalışmalar enerjide sürdürülebilirliğe destek anlamında büyük önem taşıyor. Ayrıca, Türkiye'deki enerji etkinliği, enerji güvenliği ve çevre ilişkisi ise Avrupa Birliği'nin (AB) iklim, enerji ve çevresel amaçları ile oldukça tutarlı durumda bulunuyor. Bu durumun AB'ye uyum sürecine katkı sağlaması beklenirken, kredi ile bu uyum sürecinin de desteklenmesi hedefleniyor.
 
Projenin amacı ne

Proje; enerji sektörü, iklim değişikliği ve sürdürülebilir çevre yönetimi olmak üzere 3 amaçta toplandı. Enerji sektörüne yönelik destek 2009 yılında verilen 800 milyon dolarlık kredi ile başlamış oldu. Bu kredi enerji fiyatları, elektrik pazarı, yenilenebilir enerji, enerjinin etkin kulllanımı, elektrik dağıtım ve üretim özelleştirmeleri ile gaz arzı güvenliği ile doğalgazın toptan satış pazarında kullanılması hedeflendi. Bu alanlar yeni alınacak 1 milyar dolarlık kredi ile de desteklenmeye devam edilecek. Yeni kredi ile aynı zamanda Aralık 2009'da onaylanan Türkiye'nin Ulusal İklim Değişikliği Stratejisi de desteklenecek. Bunun yanı sıra sürdürülebilir çevresel yönetim için ilgili sektörler ve alt sektörlere odaklanılacak ve AB ile yeni açılan çevre faslında uyum çalışmaları desteklenmeye sağlanacak. DB, böylece 2010 yılında önce enerji ve çevre sektörlerine finansman sağlayacak. Bu yıl DB kredilerinden pay alacak ikinci önemli alan ise istihdam ve ekonomik büyümeyi gözeten kalkınma projeleri olacak. Bu alana da 1 milyar dolarlık destek verilecek.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-ve-enerjiye-1-milyar-dolarlik-kredi_75561.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!