Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan 'Orkinos Çiftliği' Açıklaması

Çevre ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada, İzmir'in Urla ilçesi Sığacık körfezinde belirlenen alana Gazipaşa İlçesinde kurulu bulunan Orkinos Yetiştirme Tesisi'nin taşınmasının uygun görüldüğü belirtildi.

yapi.com.tr / AA
Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan 'Orkinos Çiftliği' Açıklaması

Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İzmir'in Urla ilçesi Sığacık körfezinde belirlenen alana Gazipaşa İlçesinde kurulu bulunan Orkinos Yetiştirme Tesisi'nin taşınmasının uygun görüldüğü belirtildi. Çevre ve Orman Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, kurulması planlanan balık çiftliğinin kurulacağı alanın besin maddelerinin büyük oranda çoğalması sonucu bitki varlığının aşırı şekilde artması anlamına gelen ötrofikasyon riski taşımadığı kaydedildi.

İzmir'in Urla ilçesi Sığacık Körfezi'nde kurulması planlanan orkinos çiftliği ile ilgili bugün bazı basın ve yayın organlarında haberler yer aldığı belirtildi. İzmir'in Çeşme ilçesi Gerence ve Ildır Körfezi'nde dört, Antalya'da ise üç orkinos çiftliği bulunduğu ifade edilen açıklamada, bunlardan beşinin faaliyetine devam ettiği bildirildi.

Söz konusu çiftliklerin, Denizlerde Balık Çiftliklerinin Kurulamayacağı Hassas Alan Niteliğindeki Kapalı Koy ve Körfez Alanlarının Belirlenmesine İlişkin Tebliğ ile belirlenen kriterlere uygun alanlarda ve yaklaşık 1.5, 2.5 kilometre açıkta ve 50-80 metre derinliklerde faaliyet gösterdiği kaydedilen açıklamada, ''İzmir'in Urla İlçesi Sığacık Körfezi'nde 700 ton/yıl kapasite ile kurulması planlanan orkinos çiftliği, ilgili kurumların ortak mutabakatı neticesinde yasal mevzuat açısından sakıncalı olmadığı belirlenen potansiyel yetiştiricilik alanı içerisinde kalmaktadır'' denildi.

Söz konusu tesisle ilgili olarak 6 Kasım 2009 tarihinde Çevre ve Orman Bakanlığı'na ÇED başvurusunda bulunulduğu belirtilen açıklamada, tesisin yasal mevzuat ve çevresel etkileri açısından ilgili bütün kurumların katılımıyla irdelendiği, Bakanlığın 18 Ağustos 2010 tarih ve 8192-49670 sayılı yazısı ile ÇED Olumlu Belgesi verildiği kaydedildi.

ÇED Raporu İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu üyesi olan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı,Denizcilik Müsteşarlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Planlama ve Stratejik ÇED Dairesi Başkanlığı, İzmir Valiliği ve bütün bu kurum ve kuruluşların proje hakkında olumlu görüşleri alındığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

''Sığacık körfezinde Çevre ve Orman Bakanlığı koordinatörlüğünde, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşların ortak çalışmaları neticesinde belirlenen alana Gazipaşa İlçesinde kurulu bulunan Orkinos Yetiştirme Tesisi'nin taşınması uygun görülmüştür. 35 bin metrekarelik deniz alanında (152 metrex230 metre) 50 metre çapında ve 25 metre derinliğinde 6 kafes yer alacaktır.

Kurulması planlanan tesisin en yakın karaya olan uzaklığı 3 bin metre, en yakın yerleşim alanı olan Demircili Köyüne olan mesafesi 5 kilometre, Sığacık Mahallesine 6,5 kilometre, Seferihisar İlçe merkezine kuş uçumu 12 kilometre, derinliği 58-62 metre ve akıntı hızı da 0,135 m/sn'dir.''

Tesisin kurulması planlanan alanla alakalı deniz suyu analizlerinin Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü tarafından gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, üniversite tarafından 12 Mart 2010 tarihinde hazırlanan raporda dip, orta ve yüzey olmak üzere üç seviyede TRIX indeksi hesaplamalarının yapıldığı belirtildi. Açıklamada, ''Dip-2,80; orta-2,70; yüzey-2,76 olarak bulunmuş ve ortalama TRIX İndeksi değeri 2,76 olarak hesaplanmıştır. Netice itibarıyla; kurulması planlanan balık çiftliğinin kurulacağı alan ötrofikasyon riski taşımamaktadır'' denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-ve-orman-bakanligindan-orkinos-ciftligi-aciklamasi_82152.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!