Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevreciler AİHM Yolunda

Çevre Gönüllüleri, Marmaris İlçesi’nin yüzde 52’sini kapsayan alanda maden arama ruhsatlarının iptal edilmesi ve limanın büyütülmesine izin verilmemesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi. Marmaris Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, Erdoğan'a istekleri hakkında girişimde bulunması için 2009'a kadar süre verdi, aksi taktirde

Radikal Gazetesi
1 Çevreciler AİHM Yolunda

Çevre Gönüllüleri, Marmaris İlçesi’nin yüzde 52’sini kapsayan alanda maden arama ruhsatlarının iptal edilmesi ve limanın büyütülmesine izin verilmemesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi. Marmaris Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, Erdoğan'a istekleri hakkında girişimde bulunması için 2009'a kadar süre verdi, aksi taktirde ocak ayının başında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurma ve ülke tarihinin en büyük çevreci eylemini düzenleme kararı aldıklarını söyledi.

İbero Star Otel'de basın toplantısı düzenleyen Filiz Ersan, geçen ekim ayının başında madenler konusuyla ilgili bir dosya hazırlayarak, Başbakan'a gönderdiklerini belirterek, şöyle konuştu: "Nereye başvurduysak bir sonuç elde edemedik. Kendisini 'çevrecilerin daniskası' ilan eden sayın Başbakanımızdan da halen yanıt gelmedi. Ama ben inanıyorum ki, AİHM'e gitmeye, eylemler yapmaya gerek kalmayacak, Sayın Başbakan gerçekten çevrecinin daniskasıysa, S.O.S veren Marmaris'in çığlığına kulak verecek ve doğa katliamı yaratacak, canlıların sağlığını tehdit edecek, turizmin sürdürülebilirliğini engelleyecek bu sorunların önüne geçecektir."

Filiz Ersan, üye sayısının 200'ü aştığını belirttiği Marmaris Çevre Gönüllüleri'ni AİHM'e başvurma kararına iten maden ve liman konusundaki görüşlerini de şu sözlerle açıkladı: "Cennet Marmaris'imiz, turizme her yıl yaklaşık 3 milyar dolar kazanç sağlar ve bu kazançtan tüm ülke yararlanırken, madenlerin bu kadar kazanç sağlaması imkansızken, 41 firmaya, ilçe yüzölçümünün yüzde 52'sinde maden aranmasına olanak sağlayan ruhsatların verilmesini anlamak mümkün değil. Eğer burada maden çıkarılırsa madenciler kazanacak, kiri, pası, tozu, zehiri de bize kalacak. Eğer bu cennet bölgelerde maden aranırsa, ağaçlar katledilecek, orman yangınları ile heyelanlara davetiye çıkarılacak, canlıların sağlığı tehdit altına girecek, görüntü, gürültü kirliliği yaşanacak, dolayısıyla doğa, turizm ve bölgedeki köylerin en büyük gelir kaynağı arıcılık zarar görecek. Ruhsatlar en kısa sürede iptal edilmeli. Marmaris Limanı’nın 300 metre uzaması için yapılan girişimlerin son aşamasına gelindi. İzin çıkarsa, denizde 6 bin 500 metrekarelik dev bir beton kütle oluşacak. Gölet görünümünde, kapalı bir deniz ve kendini temizleyemeyen bir körfeze sahip ilçedeki liman büyürse buraya gelecek gemi sayısı artacak, bu gemiler görüntü ve gürültü kirliliğine yol açacak. Sualtı florası bozulacak, ekolojik denge korunamayacak, cennet belde, tanınmayacak hale gelecektir. Liman sahipleri kazanacak, Marmaris kaybedecektir. Bu sebeplerle, limanın büyümesine de kesinlikle izin verilmemeli."

Genelkurmay'dan da yardım istedi

Filiz Ersan, limanın büyütülmemsi konusunda dün Genelkurmay Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bir yazıyla başvurduklarını belirtti. Ersan, "Söz konusu yazılarda, limanın, ekolojik dengeleri bozacağının yanı sıra Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'na 15, İlçe Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ise sadece 1 kilometre uzaklıkta olduğu için stratejik bir öneme sahip olduğunu hatırlattık. Büyütülmesine engel olunmasını istedik" dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreciler-aihm-yolunda_64887.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • kullandıgı saymakla bitmeyen herşeyin madenden yapıldıgını düşünemiyor herhalde; tüm zengin ülkeler madenlerle zengin olmuşlardır aksini iddia eden varsa ne derseniz o olsun saygılar YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!