Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevrecilerden Sadakat Yolculuğu; Kaz Dağına Fidan Dikecekler

Milliyet'in gündeme getirdiği, Balıkesir ve Çanakkale il sınırları içindeki Kaz Dağları'nda yaşanan maden arama talanına karşı bölgedeki sivil muhalefete destek olmak için bir araya gelecek olan çevreciler, bu hafta sonu bölgede fidan dikecek.

Milliyet Gazetesi/Gülay Fıratilliyet'in gündeme getirdiği, Balıkesir ve Çanakkale il sınırları içindeki Kaz Dağları'nda yaşanan maden arama talanına karşı bölgedeki sivil muhalefete destek olmak için bir araya gelecek olan çevreciler, bu hafta sonu bölgede fidan dikecek.

Zengin bitki örtüsü, 47 tür endemik bitkisiyle Türkiye'nin akciğerleri ve turizm cenneti Kaz Dağları ve çevresinin; altın, bakır, çinko ve kurşun arama çalışmalarıyla talan edilmesi karşısında güç birliği oluşturan çevreciler, 27-29 Ekim tarihinde bölgede olacak.

Etkinlik, Buğday Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğa Derneği Başkanı Güneşin Aydemir, Buğday Derneği Başkanı Victor Ananias, Atlas Dergisi Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek ve Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken rehberliğinde gerçekleşecek.

Doğa Derneği Genel Müdürü Eken, yaşanan çevre katliamına karşı tepki göstermek için Kaz Dağları'na gittiklerini söyleyerek, kesilen ağaçların yerine yenilerinin ekileceğini belirtti. Eken, maden arama veya sondaj ruhsatı alan şirketlerin, acımasızca ağaçları kesmeleri ve yerin metrelerce altına inerek sondaj yapmasının ve 1 gram altın için bir ton toprak kazılmasının çevre felaketi olduğunu söyledi.

Kaz Dağları'nın şanına yakışır varlığını korumak adına bu hafta sonu bölgeye giderek, üç gün boyunca hem bölge halkına destek, hem de çevrecilerle turistik bir gezi yapacaklarını belirten Eken şöyle konuştu:

"Çevreciler olarak bu hafta sonu Kaz Dağları'nın yarasını sarmaya gidiyoruz. Gezide Küçükkuyu'daki maden arama sahasına gidilerek kesilen ağaçların yerine yenisi ekeceğiz. Alyıca, Kaz Dağları'nın zengin doğası, Tahtakuşlar Köyü ve Zeytin Müzesi'ni ziyaret edeceğiz. Çevreciler olarak orada üç gün boyunca isteyen çadır kuracak, isteyen İmece Evi'nde konaklayacak. Orada kesilen ağaçların yerine yenilerini ekeceğiz, eğer yine maddi çıkar için doğaya zarar verirlerse biz de yine gidip yerine yeni ağaçlarımızı ekerek, çevre için doğa için çalışacağız. Böylece kalbimizdeki tavrı koyacağız" diye koruştu.
Çevrecilerin "Kaz Dağları'na Sadakat" adını verdikleri etkinlik için tüm doğaseverlerden destek ve katılım bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevrecilerden-sadakat-yolculugu-kaz-dagina-fidan-dikecekler_57010.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!