Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Dedemli'ye Yeni Yerleşke
BÖLÜM SPONSORU

Çevreye Duyarlı Enerji Projeleri Desteklenecek

Yerli, yenilenebilir, yeni, temiz, zararlı emisyonları azaltma, çevrim, enerji iletim ve dağıtım teknolojileri ile enerji elektro-mekanik teçhizatı imalatı teknolojileri konularındaki projeler, araştırmalar desteklenecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Enerji Sektörü Araştırma-Geliştirme Projeleri Destekleme Programına (ENAR) Dair

Dünya Gazetesi
Çevreye Duyarlı Enerji Projeleri Desteklenecek

Yerli, yenilenebilir, yeni, temiz, zararlı emisyonları azaltma, çevrim, enerji iletim ve dağıtım teknolojileri ile enerji elektro-mekanik teçhizatı imalatı teknolojileri konularındaki projeler, araştırmalar desteklenecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Enerji Sektörü Araştırma-Geliştirme Projeleri Destekleme Programına (ENAR) Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik ile Enerji Bakanlığı tarafından enerji politikalarına, arz güvenliğine, yerli enerji teknolojileri ve endüstrisine hizmet edecek şekilde oluşturulacak destek programları kapsamında tüzel ve gerçek kişilerin bilimsel ve teknolojik bilgiyi ürüne, sürece, yönteme, uygulamaya veya sisteme dönüştürme aşamalarında yapacağı teknoloji geliştirme ve yenilik odaklı araştırma, geliştirme, iyileştirme ve örnek uygulama projelerinin seçilmesi, desteklenerek izlenmesi, sonuçlandırılması ve sonuçların değerlendirilmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Yönetmelik kapsamında, Türkiye'de yerli ve yenilik odaklı enerji ekipman ve metotlarının geliştirilmesine katkı yapacak, bu alanda sektörü, istihdamı ve bilgi düzeyini yükselterek uluslararası alanda rekabet gücünü artıracak çalışmaları desteklemek ve yönlendirmek amacıyla çağrılı veya güdümlü projeler şeklinde, temel araştırma, uygulamalı araştırma, teknoloji geliştirme, demonstrasyon ve teknoloji transferi projeleri ile uluslararası alanda ve/veya üniversite, kamu, sanayi işbirliklerini artıracak faaliyetler Bakanlar Kurulu Kararı ile desteklenecek.

Yüzde 10 oranında ek bütçe sağlanacak

Bu çerçevede desteklenecek proje, "yerli enerji kaynakları potansiyelinin ve kullanımının geliştirilmesi, yenilenebilir enerji teknolojileri, yeni enerji teknolojileri, temiz enerji teknolojileri, enerji elektro-mekanik teçhizatı imalat teknolojileri, enerji verimliliği teknolojileri, zararlı emisyonları azaltma teknolojileri, çevrim teknolojileri, enerji iletim ve dağıtım teknolojileri"nden en az birini kapsayacak.

Desteklenecek EN-AR projesine Enerji Bakanlığı tarafından ayni ve/veya nakdi destek sağlanacak. Proje için ön görülen bütçenin proje tamamlanmadan bitmesi halinde, sekreterya tarafından uygun görülmesi kaydı ile Enerji Bakanlığı tarafından projeye en fazla yüzde 10 oranında ek bütçe verilebilecek.

Destekleme süresi ulusal proje bazında en çok 36 ay olacak. Projenin süresinde sona ermemesi halinde ve gereksinimlerine uygun olarak Bakanlıkça uygun görülmesi durumunda en fazla 6'şar aylık iki dönem ek süre verilebilecek.

Projede görev alanlar tarafından; tüm bilgi ve belgeler ticari gizli bilgi olarak kabul edilip, proje ortaklarının ve bakanlığın izni alınmadan üçüncü kişilere herhangi bir yolla aktarılamayacak.

Proje Yürütücüsü, Bakanlık desteğini belirtmek şartıyla, yurt içinde veya yurt dışında proje ile ilgili makale yayımlayabilecek ve tebliğ sunabilecek. Yayımlanmak üzere kabul edilen makalelerin bir örneğinin Bakanlığa gönderilmesi zorunlu olacak.

Bu Yönetmelik kapsamında amaca uygun olarak tamamlanmış proje sonuçlarının ekonomik, mali ve teknik yönlerden değerlendirilmesi, Enerji İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde, genel müdür tarafından görevlendirilen bir genel müdür yardımcısı ile daire başkanlığından teşekkül eden Sekretarya tarafından yapılacak.

Yönetmelik kapsamında yapılacak harcamalar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca denetlenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreye-duyarli-enerji-projeleri-desteklenecek_80165.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!