Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevreyi En Fazla Kirleten İl İstanbul

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, 2004 yılında çevreyi en fazla kirleten ilin İstanbul olduğunu açıkladı.

Zamanevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, 2004 yılında çevreyi en fazla kirleten ilin İstanbul olduğunu açıkladı. Deniz, çöp, gürültü, hava kirliliği gibi sebeplerle çevreye zarar veren İstanbul, 962 bin YTL (962 milyar lira) para cezası aldı.

İstanbul’u 622 bin YTL ile ikinci sırada takip eden Kocaeli, sanayi tesisleri ile havayı kirlettiği için cezaya çarptırıldı. Kirlilikte üçüncü sırada yer alan Ankara’ya ise çoğunluğunu köpek havlaması ve sokak düğünlerinin yol açtığı gürültü gibi sebeplerle 615 bin YTL ceza kesildi. Bakan Osman Pepe, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman’ın çevre cezalarına ilişkin soru önergesini yanıtladı. 2004 yılında Çevre Yasası’na muhalefetten 6 milyon 305 bin 331 YTL para cezası verildiğini açıklayan Pepe, yasayı en fazla ihlal eden ilin İstanbul olduğunu aktardı. Bakan Pepe; Ardahan, Aksaray, Amasya, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Karabük, Kars, Kastamonu, Niğde ve Van’da ise hiçbir işletmeye çevre cezası kesilmediğini bildirdi.

Zaman’a konuşan İstanbul Çevre ve Orman İl Müdürü Mehmet Emin Birpınar, geçen sene 962 bin yeni lira ceza kestiklerini, bu yıl haziran ayına kadar sadece 75 bin YTL ceza verdiklerini söyledi. Danıştay’ın çevre cezalarını beşte bir oranında düşürdüğüne dikkat çeken Birpınar, “Geçen sene olsaydı, bu yılki cezalar 400 bin YTL civarında olacaktı.” dedi.

Birpınar’ın verdiği bilgilere göre 2004’te İstanbul’da; gemilerden kaynaklanan deniz kirliliğine 697 bin YTL, hava kirliliğine 16 bin YTL, katı atıklara 45 bin YTL, su kirliliğine 97 bin YTL, tıbbî atıklara 27 bin YTL, tehlikeli atıklara 6 bin YTL ve gürültü kirliliğine 75 bin YTL ceza kesildi. 2005 Haziran ayına kadar hava kirliliğine 25 bin YTL, su kirliliğine 30 bin YTL, gürültüye 13 bin YTL, katı atıklara 4 bin YTL, tıbbî atıklara 2 bin YTL, tehlikeli atıklara 3 bin YTL ve Hayvanları Koruma Kanunu’na muhalefet sebebiyle mevcut suçu işleyenlere 250 YTL ceza verildi. Ankara Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre geçen yıl başkentte; sokak düğünleri, köpek havlaması, kaçak kömür kullanımı, afiş asmak, hafriyat dökmek, uygunsuz hafriyat taşımak, lastik, kablo, çöp, atık yağ ve anız yakmak, atık su, uygunsuz çöp dökmek ve egzoz emisyon ölçümü yaptırmamak gibi sebeplerle yaklaşık 615 bin YTL ceza kesildi. 2002’den beri yasak olan sokak düğünlerinin bu yıl sıkı takibe alınacağını bildiren yetkililer, cezasının 357 YTL olduğunu açıkladı. Çevre cezası alan bazı iller şöyle: Adana 256 bin YTL, Antalya 231 bin YTL, Çorum 482 bin YTL, İzmir 477 bin YTL, Kayseri 489 bin YTL, Kocaeli 622 bin YTL.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreyi-en-fazla-kirleten-il-istanbul_28330.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!