Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevreyolu Menemen'e Kadar Uzuyor

Önce yolu, mevcut müteahhit Kutlutaş firması ile projenin son noktası olarak görülen Sasalı Kavşağı'ndan 2 kilometre uzaklıktaki Harmandalı Kavşağı'na kadar uzatarak İzmir-Çanakkale Karayolu'na bağlama kararı alan Ulaştırma Bakanlığı, şimdi de bağlantıyı Menemen'e kadar götürecek. Çevreyolu, Koyundere Kavşağı'na bağlanacak.

Yeni Asır Gazetesi
Çevreyolu Menemen'e Kadar Uzuyor

İzmir-İstanbul Otoyolu'nun her iki uç noktadan eş zamanlı başlayacağı açıklamasından sonra, İzmir trafiğini büyük ölçüde rahatlatan 51 kilometrelik çevreyolunun da Menemen'e kadar uzatılması kararlaştırıldı. Önce yolu, mevcut müteahhit Kutlutaş firması ile projenin son noktası olarak görülen Sasalı Kavşağı'ndan 2 kilometre uzaklıktaki Harmandalı Kavşağı'na kadar uzatarak İzmir-Çanakkale Karayolu'na bağlama kararı alan Ulaştırma Bakanlığı, şimdi de bağlantıyı Menemen'e kadar götürecek. Çevreyolu, Koyundere Kavşağı'na bağlanacak.

Yeni bölüm

Ulaştırma Bakanlığı konuyla ilgili olarak Karayolları İkinci Bölge Müdürlüğü'ne ihale yetkisi verdi. Karayolları İkinci Bölge Müdürü Erol Altun, Harmandalı Kavşağı ile Koyundere Kavşağı arasında kalan 9 kilometrelik kısmın ihalesini, bu yılın sonuna kadar gerçekleştireceklerini söyledi. Mevcut İzmir-Çanakkale karayoluna paralel olarak Seyrek tarafından geçecek yeni bölümün, 20-25 milyon dolara mal olması bekleniyor.

İzin çıktı

Kamulaştırmasının 4 milyon lira tutacağı tahmin edilen yolun, ihale edildikten sonra 2 yıl içinde bitirilmesi hedefleniyor. Çevreyolunu ilk etapta Harmandalı Kavşağı'na kadar götürmek üzere Ankara'nın onayını alan Karayolları İkinci Bölge Müdürlüğü, geçtiğimiz aylarda da yolu 2 yıl içinde Menemen'in girişindeki Koyundere Kavşağı'na kadar götürmek üzere izin istedi. Ulaştırma Bakanlığı, bir kaç gün önce Harmandalı Kavşağı ile Koyundere Kavşağı arasında kalan 9 kilometrelik kısım için Karayolları İkinci Bölge Müdürlüğü'ne ihale yapma izni verdi. Böylelikle bugüne kadar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere pek çok bakan tarafından Aliağa, Foça, Bergama gibi noktalara uzatılacağı söylenen yolla ilgili ilk etap resmiyet kazanmış oldu. Proje bitirildiğinde İzmir ile Menemen arasındaki ulaşım otoyol standardında sağlanacak.

Karayolları İkinci Bölge Müdürü Erol Altun, Harmandalı Kavşağı ile Koyundere Kavşağı arasında kalan bölümün ihalesini yıl sonuna kadar gerçekleştireceklerini söyledi. İnşaatı ise, hazırlık sürecinin ardından 2010 Mart ya da Nisan ayında başlatmayı planladıklarını belirten Altun, yolu ihalenin ardından 2 yıl içinde bitirmeyi hedeflediklerini ifade etti. 9 kilometrelik kısmın 20-25 milyon dolara mal olacağını belirten Altun, yolun kamulaştırma işlemlerini ise, ihalesiyle aynı anda gerçekleşeceğini söyledi.

Seyrek yönünde

İzmir-Çanakkale Karayolu'na paralel olarak yapılacak yeni bölüm, Koyundere Kavşağı'na kadar deniz tarafında kalan Seyrek yönünden geçecek. Yol, bitirildiğinde Koyundere Kavşağı'ndan Menemen'in girişinde İzmir-Çanakkale Karayolu'na bağlanacak. 9 kilometrelik bölüm, özellikle ağır vasıtaların yoğun olarak kullandığı İzmir-Çanakkale Karayolu'na nefes aldıracak. Çevreyolunu Koyundere Kavşağı'nın ardından Aliağa'ya kadar uzatmayı öngören proje ile ilgili hazırlık başlattıklarını belirten Altun, şunları söyledi:

"Çevreyolunun Menemen'den sonrasını da projelendiriyoruz. Karayolları olarak çevreyolunu önce Aliağa'ya, ardından da Çandarlı'ya kadar uzatmak istiyoruz. İzmir'in gelişimi ve artan nüfusu gözönünde bulundurulduğunda çevreyolunun trafiğe önemli bir rahatlama getirdiği görülüyor. Ancak, yolun Aliağa'ya kadar ulaşım rahatlığı sağlaması gerekiyor."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreyolu-menemene-kadar-uzuyor_74065.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!