Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Ceyhan İkinci Rotterdam Olacak, Biz de Pay Alacağız'

Delta Petrol'ün Başkanı Habbab, "Ceyhan'a 2 yılda 100 milyon dolar yatırım yaparak liman ve yeni depolama alanları inşa edeceğiz" dedi.

Sabah Gazetesistasyon sayısı 350'ye çıkacak Delta Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Habbab, "Biz Ceyhan'ın 2'nci Rotterdam olacağına inanıyoruz. 2012-2015 yılına kadar bölgeden 250-300 milyon ton petrol geçeceğini düşünüyoruz. Bu anlamda Ceyhan bir merkez olacaktır" dedi. Delta Petrol'ün Dünya Bankası'nın özel sektör finans kurumu olan Uluslararası Finans Şirketi'nden (IFC) aldığı 45 milyon dolarlık kredinin imza töreninde konuşan Habbab, petrokimya ve rafineri tesisleri yatırımı ile yeni boru hatlarının çıkış noktası olarak planlanan Ceyhan'a iki yılda 100 milyon dolar yatırım yapacaklarını açıkladı.

Liman projesi 2010'da bitecek

Ceyhan'ın geleceğini Avrupa petrol piyasasının kalbi olan Hollanda'nın Rotterdam şehrine benzeten Habbab, 1982'den bu yana faaliyet gösterdikleri bölgedeki depolama kapasitelerini 300 bin tondan 650 bin tona çıkaracaklarını belirtti. Uzun vadede 1 milyon tonluk kapasiteye ulaşma hedefleri olduğunu anlatan Habbab, "Bu yatırımın yanı sıra 65 bin tonluk gemilerin yüklenmesi ve boşaltılmasına imkan verecek, aynı anda 6 gemiye hizmet verebilecek 2 kilometre uzunluğundaki liman inşaatına da başlayacağız" diye konuştu. Liman projesinin 2010 yılında bitirilmesinin planlandığını belirten Habbab, bu proje ile bölgenin gerek transit ticaretine, gerekse ithalat ve ihracat potansiyeline katkı sağlayacaklarını anlattı. Depolama kapasitesinin artırılmasıyla bölgedeki akaryakıt ticaretinin daha da gelişeceğine dikkat çeken Habbab, "Stratejik stokları Ceyhan'da tutma imkanı doğacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ceyhan-ikinci-rotterdam-olacak-biz-de-pay-alacagiz_59206.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!