Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ceyhan-Kızıldeniz Petrol Boru Hattı Kuruluyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ceyhan-Kızıldeniz Petrol Boru Hattı için Türkiye, İsrail ve Hindistan enerji bakanlarının bir ay içinde bir araya geleceğini belirtti.

Radikal GazetesiEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ceyhan-Kızıldeniz Petrol Boru Hattı için Türkiye, İsrail ve Hindistan enerji bakanlarının bir ay içinde bir araya geleceğini belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Hindistan programı kapsamında Bangalore’de bulunan Güler, Türk Boğazları’ndan en fazla 130 bin tonluk gemilerin geçebildiğine işaret ederek, Ceyhan Limanı’na 400 bin tonluk gemilerin yaklaşabildiğini, bunun da Hindistan için  avantaj sağladığını söyledi.

Boğazlar’dan 39 gün sürüyor

Türk Boğazları’ndan geçen bir geminin Kızıldeniz’e 39 günde ulaştığını belirten Güler, Ceyhan’dan Hindistan’a petrolün 16 günde taşındığını vurguladı. Güler, bunun da taşıma fiyatında Hindistan’a büyük avantajlar sağlayacağını belirterek, “Ceyhan-Kızıldeniz Petrol Boru Hattı için Türkiye, İsrail ve Hindistan enerji bakanları bir ay içerisinde bir araya geleceğiz” diye konuştu.

Güler, boru hattı yapılmadan önce petrolün Ceyhan’dan Hindistan’a petrol taşıyabileceklerini, boru hattının yapılmasıyla birlikte Hazar, Kerkük-Yumurtalık ve Orta Asya’dan gelen üç ayrı petrolün de Ceyhan’da harmanlanabileceğini anlattı. Hindistan’da sıkıştırılmış doğalgaz kullanımının yaygın olduğunu ifade eden Güler, özellikle küçük yerleşim alanlarında boru döşemeye ihtiyaç kalmaksızın evlere tankerlerle kurulan sistemle doğalgaz verilebildiğini kaydetti. Güler, Türkiye’de bunu da küçük yerleşim alanlarında yaygınlaştırmayı düşündüklerini ifade etti. Güler, Hindistan petrol şirketiyle TPAO’nun Libya’da çalışmaları olduğunu anımsatarak, bunun başka ülkelere taşınabileceğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ceyhan-kizildeniz-petrol-boru-hatti-kuruluyor_64839.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!