Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ceyhan'a Petrol Ulaştı

Ceyhan'a Petrol Ulaştı

CNN TÜRKakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattından ham petrol Adana'nın Ceyhan ilçesindeki terminale saat 21.10 itibarıyla ulaştı.

Bin 76 kilometresi Türkiye'de olmak üzere, toplam bin 768 kilometre uzunluğundaki BTC Ham Petrol Boru Hattı'nın son durağı Ceyhan'a ilk petrol, bu akşam saat 21.10 itibarıyla ulaştı.

Terminale ulaşan petrolün, görevliler tarafından terminal sahasındaki tanklara depolanmasına başlandığı bildirildi.

Hazar Denizi'ndeki petrol sahalarında üretilen ham petrolü Ceyhan'dan dünya pazarlarına ulaştıracak olan ve açıkta hazır bekletilen The British Hawtharne adlı gemiye yükleme ise hafta içerisinde yapılacak.

Temel mühendislik çalışmaları kasım 2000, detay mühendislik çalışmaları haziran 2001 ve arazi temin ve inşaat çalışmaları 2002'nin eylül ayında başlayan projenin, günde bir milyon varil ve yılda 50 milyon tonluk kapasiteyle dünya enerji sunum güvenliğinin geliştirilmesine önemli katkıda bulunması bekleniyor.

Hem ekonomik açıdan uygun hem de çevresel açıdan sürdürülebilir bir taşıma sistemiyle oluşturulan proje sayesinde Türkiye'nin yılda 300 milyon dolar gelir sağlaması bekleniyor.

Proje, Doğu ve Batı enerji koridorunun önemli bir ayağını oluşturan BTC hattının çıkış noktasında olması nedeniyle Türkiye'ye jeopolitik önem de kazandıracak.

Ceyhan, önemli bir uluslararası petrol piyasası merkezi haline gelecek. Tanker trafiğindeki azalma ise Boğazların ve İstanbul'un çevresel emniyetine olumlu katkı sağlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ceyhana-petrol-ulasti_45946.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!