Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ceyhan'dan Vazgeçti, 5 Milyar Doları Aliağa'ya Yatıracak

Daha önce Ceyhan'a rafineri kuracağını açıklayan Socar&Turcas Enerji AŞ, enerji üretim birimi ve lojistik için liman işin içine girince, söz konusu rafineri yatırımını İzmir Aliağa'ya kurmaya karar verdi. 2008'de Pektim Petrokimya'yı bünyesine katan şirket, Pektim Yarımadası'nda rafineri-petrokimya-enerji-lojistik entegrasyonunu sağlayacak yatırım

Zaman Gazetesi
Ceyhan'dan Vazgeçti, 5 Milyar Doları Aliağa'ya Yatıracak

STRONG>Daha önce Ceyhan'a rafineri kuracağını açıklayan Socar&Turcas Enerji AŞ, enerji üretim birimi ve lojistik için liman işin içine girince, söz konusu rafineri yatırımını İzmir Aliağa'ya kurmaya karar verdi.
 
2008'de Pektim Petrokimya'yı bünyesine katan şirket, Pektim Yarımadası'nda rafineri-petrokimya-enerji-lojistik entegrasyonunu sağlayacak yatırım yapacak. Socar&Turcas üst yöneticisi (CEO) Kenan Yavuz, 2015 yılına kadar 5 milyar dolarlık yatırımla şirketin dünya liginde sınıf atlamasını sağlayacaklarını söyledi.

Petkim'in 2009 yılı finansal sonuçları ile Socar&Turcas'ın yatırım stratejilerinin paylaşıldığı ve yeni kurumsal kimlik lansmanının yapıldığı basın toplantısında konuşan Yavuz, Aliağa'ya kuracakları rafineri-petrokimya-enerji-lojistik entegrasyonunu sağlayacak yatırımın Cumhuriyet tarihinde tek noktaya yapılacak en büyük yatırımlardan biri olduğuna işaret etti.

Kenan Yavuz, "2015 yılına kadar Petkim Yarımadası'na yapacağımız 5 milyar doların üzerindeki yatırımla şirketin dünya liginde sınıf atlamasını sağlayacağız. Bu rakamın 4 milyar dolarlık gibi büyük bölümünü rafineri yatırımı oluşturacak. Liman ve diğer yatırımlarla birlikte toplam yatırım tutarının 5 milyar doları geçmesini öngörüyoruz. Bunun yüzde 35-40'ının özkaynak, geri kalanının proje finansmanıyla gerçekleşmesini planlıyoruz." şeklinde konuştu.

Socar&Turcas Rafineri AŞ'nin vizyonunun petrokimya sektöründe bölgesel bir güç haline gelmek, hedefinin ise 2014 yılında üretime geçerek Türkiye petrol ürünleri piyasasına arz dengesi getirmek olduğunu dile getiren Yavuz, Petkim'in sürdürülebilir büyüme ile 2018 yılında iç pazarda payını yüzde 40'a çıkarmayı hedeflediğini bildirdi. Rafineri için Petkim'in Socar&Turcas'a Aliağa'da bin 350 dönüm arazi tahsisi yaptığını ve gerekli süreci başlattıklarını aktaran Yavuz, en önemlisi olan ÇED raporunu aldıklarını söyledi. Yavuz, "Rafineri yapmak noktasında rekor Hintli bir firmaya ait. Biz de bu rekoru egale edecek bir hızda rafineriyi yapmak ve 2014 yılında bitirmek istiyoruz." dedi.

Rafineri yatırımının Petkim'in ithal etmek zorunda olduğu 2 milyon tona yakın hammaddeyi yerlileştirmesini sağlayacağına dikkat çeken Kenan Yavuz, "Geriye kalanı da Türkiye'nin ithal ettiği 8 milyon tonluk rafineri ürünlerine dayanacak. Bu, cari açığa net katkı yapacak Türkiye'nin en önemli projelerinden biridir. Biz Pektim Yarımadası'nı bu ülkenin bir değeri olarak görüyoruz. Burası gelecekte Petkim ürünlerini kullanan müşterilerimizin üretim tesislerini yapabilecekleri bir endüstri parkı olacak. Ben inanıyorum ki Türkiye'nin böyle 10 tane projesi olsa ne cari açık, ne istihdam problemi kalır." şeklinde konuştu. Yavuz, EPDK'ya Ceyhan'daki rafineri sürecini durdurduklarını resmen bildirdiklerini, şu anda önceliklerinin Aliağa'daki proje olduğunu ifade etti.

Petkim Genel Müdürü Hayati Öztürk ise 2009 yılının şirket için krizin nispeten düşük düzeyde etkilediği yıl olduğunu, geçen yılı 2,1 milyar lira ciro ve 114 milyon lira net kârla kapattıklarını söyledi. Petkim'in bu yıl 70 milyon dolarlık yatırım bütçesi bulunduğunu belirten Öztürk, 2010 dahil son üç yılda da 160-170 milyon dolarlık yatırımlarının söz konusu olduğunu ifade etti.

Rakamlarla Petkim*

Brüt üretim 3 milyon ton

Net satışlar 2,05 milyar TL

Net kâr 114 milyon TL

İhracat 347 milyon dolar

Yatırım 69 milyon 858 bin TL

Kapasite kullanım oranı yüzde 91

Yurt içi pazar payı yüzde 26

2010 planlanan brüt üretim 3,1 milyon ton

2010 yatırım hedefi 70 milyon TL

* 2009 yılı verileridir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ceyhandan-vazgecti-5-milyar-dolari-aliagaya-yatiracak_77654.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!