Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cezayir'di Fransız Oldu

Zamanında bir Fransız mimar tarafından yapılan ve uzun yıllar Fransız sanatçılara ev sahipliği yapan Cezayir Sokağı, eski değerine kavuşuyor. M

Sabah
Cezayir'di Fransız Oldu

b>Zamanında bir Fransız mimar tarafından yapılan ve uzun yıllar Fransız sanatçılara ev sahipliği yapan Cezayir Sokağı, eski değerine kavuşuyor. Mayıs ayında tamamlanacak olan projeyle sokak, Fransız esintileri taşıyan bir kültür sanat merkezi haline geliyor.

Beyoğlu'nda Galatasaray Lisesi'nin tam arkasında bulunan Cezayir Sokağı ve Çıkmazı artık içinde resim ve moda atölyeleri, butikler, Fransız tarzı cafeler, restoranlar, caz barları ve antikacıların bulunacağı bir kültür ve sanat merkezi haline geliyor. "Fransız Sokağı" adıyla düzenlenen sokak, sıra sıra cumbalı pembe binaları ve merdivenler boyunca dizilmiş sarmaşık çiçekleriyle şimdiden herkesi büyülemeye başladı. Adeta küçük bir Paris'i andıran sokakta hiçbir unsurun Fransız büyüsünü bozmaması için tüm işyerlerinin isimleri Fransızca olacak.

29 BİNA 43 İŞLETME
Önümüzdeki mayıs ayında hizmete açılacak sokak şimdiden Fransız atmosferine girmiş durumda. Kültür ve sanat alanında Türkiye'nin önde gelen isimleri sokakta kurulacak atölyelerinde sanatseverlerle birlikte olmak için sabırsızlanıyor. 29 bina ve 43 işletme ile hizmete başlayacak ve binaların otel olarak kullanılacağı Fransız Sokağı, İstanbullular'a eski Beyoğlu ve Pera günlerini yaşatmaya hazırlanıyor. Dış cephe çalışmaları bitirilen sokakta atölyelerin boya badana çalışmaları başladı. Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen proje kapsamında, sokakta bulunan tüm binalar en ince ayrıntısına kadar Fransız sokaklarının mimarisini yansıtıyor. Sokak lambalarının dizaynı, proje başladığından beri sokağa destek veren Paris Belediyesi tarafından gönderildi. Fransız esintileri ile dolu olacak sokakta tüm gün Fransız müziği çalınacak. Haftanın iki günü ikinci el Fransız pazarının kurulacağı sokaktaki atölyelerde ünlü sanatçılar resim, müzik, seramik, fotoğrafçılık, oyunculuk ve moda tasarım alanlarında kurslar verecek.

HER YERDE FRANSIZ ESİNTİSİ
Ayrıca çeşitli defile, şenlik ve müzayedelerin düzenleneceği sokakta kültürel filmlerin gösterileceği bir sinema salonu da bulunacak. Bu proje kapsamında kurulacak "Gastronomi Kültür Enstitüsü"nde ise yemek yapmaya meraklı olanlara Fransız Mutfağı'nın incelikleri öğretilecek. Fransızca dil kursları verecek atölyelerin de bulunacağı sokağı, pek çok kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Bununla birlikte çocuklu ailelerin alışveriş ya da eğlence sırasında çocuklarını güvenle bırakabilecekleri bir çocuk oteli de hizmete girecek.

KISA SÜREDE TAMAMLANDI
Fransız Sokağı Kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve AFİTAŞ tanıtım firmasının sahibi Mehmet Taşdiken, bu proje için çalışmalara 1.5 yıl önce başladıklarını söylüyor. Fransız Şirketleri'nden ve Paris Belediyesi'nden destek gördüklerini belirten Taşdiken, tüm sanatçı dostlarının da proje süresince kendisine yardım ettiklerini dile getiriyor. Kısa süre içinde çok yol aldıklarını ifade eden Taşdiken, "Dükkan kiralamak isteyenlerle ilk önce dekorasyondan kurum kimliğine kadar her türlü ayrıntının Fransız tarzı olacağı konusunda anlaşma yapıyoruz" diyor. Taşdiken, bu projeye nasıl karar verdiğini ise şöyle anlatıyor: "Bu, her şeyden önce bir 'Beyoğlu Projesi'. Beyoğlu'nun gelişme sürecine kültürel anlamda katkıda bulunmak istedim. Eski kültürlerin, hatıraların yavaş yavaş önemini kaybetmesi sonucu Fransız kültürünü yeniden canlandırmak istedim. Bu proje için Cezayir Sokağı'nı seçmemizin nedeni ise bu sokağın zamanında Fransız bir mimar tarafından yapılmış olması. Uzun yıllar Fransız sanatçılara ev sahipliği yapmış olan ancak zamanla kültürel özelliklerini kaybederek diğerlerinden farksız hale gelmiş bu sokağa eski değerini kazandıracağımıza inanıyorum."

http://www.yapi.com.tr/haberler/cezayirdi-fransiz-oldu_10564.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!